1992-1995 yılları arasında Phokaia kazılarında bulunmuş amphoralar
In the 1992-1995 excavation seasons founded amphoras in Phokaia
- Tez No: 77360
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Phokaia kazılarında dikkat çeken amphora buluntuları, bu konuda bir çalışma yapılmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Tezimizin kapsamında olan ticari amphoralar Phokaia kazılarında özellikle 1992 ile 1995 kazı sezonları arasında çok sayıda ve çeşitli formlarda ele geçmişlerdir. Türkiye'de yeni gelişmeye başlayan amphora çalışmaları, Avrupa'da temelleri geçmişe dayanan köklü bir çalışma alanıdır. Avrupalı bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalarla bir çok amphora tipinin üretim yeri belirlenmiş ve kronolojileri kurulmuştur. Avrupa'da yapılmış amphora çalışmaları çok köklü olmasına rağmen, bazı problemleri de çok eskiye gider. Örneğin Doğu Yunan ya da Ionia'daki şehirler tarafından kurulmuş kolonilerde yapılan kazılarda ele geçtiğinden dolayı araştırmacılarca“Doğu Yunan”ya da“Ionia”kökenli olması gerektiği düşünülen ve bu düşünce doğrultusunda“Doğu Yunan”ya da“Ionia”genel coğrafi terimi içerisinde toplanmış çeşitli formlarda amphora gruplarının üretim merkezleri problemleri büyük ölçüde bu civarda yapılacak kazılarla çözümlenebilecektir. Kazılar sırasında, tarihleyici materyal bakımından zayıf tabakalarda ele geçen, ve daha önce tespit edilmiş tiplerde amphoralar önemli tarihleme kriterleri olabilirler. Ayrıca bu amphoralar, hangi merkezlerin birbirleri ile ticari ilişkiler içerisinde olduğunun göstergesidirler. Tez çalışması bu esaslar da göz önüne alınarak başlatılmıştır. İlk etapta Phokaia kazılarında en yüksek sayısal yoğunluğa sahip olan Khios, Klazomenai, Lesbos, Miletos, Samos ve yerel üretim ticari amphoralann tipolojik ve kronolojik gelişimlerinin aktarılmaya çalışıldığı bu tez, Phokaia kazılarında bulunmuş olanyukarıda bahsedilmiş merkezlere ait ticari amphorala ele geçtiği yapı katlan ile birlikte, diğer buluntu merkezlerinden ele geçen benzer amphoralar göz önünde tutularak hazırlanmaya
Özet (Çeviri)
Foundation of increasing number of amphoras in recent excavations in Phokaia, led us to do more resarche in this field. Our thesis subject commercial amphoras were obtained especially during 1992 and 1995 excavation seasons. Research on Amphoras which is a new field in Turkey, has been established and popular work field in Europe. Archaeologists in Europe have found many origins and chronology of many types of amphora. Amphoras that were found in undateable deposits can be used for critakle dateable materials. At the same time these amphoras can shows which centers were in trade relations. Even though amphorae researches are quite advanced in Europe, their problems go way back in the time. For-example, during the excavation in colonies founded by east Greek or Ionians, they found a group of amphoras and they thought that those amphoras were made by east Greeks or Ionians and as a result, all these type of amphoras found up to were named the same,“East Greek”or“Ionian”. Thesis research started based on these features. Other production, sites amphoras found in Phokaia excavations stated that Khios, Klazomenai, Lesbos, Miletos, Samos and local production commercial amphoras has the highest in number. This research tried to explain this commercial amphoras productions typological and chronological changes. This thesis was prepared in conjuction with the deposits that Khios, Klazomenai, Lesbos, Miletos, Samos, and local production commercial amphoras excavated in Phokaia and the other same amphoras excavated in different centers.