Tüm seramik kuronların kırılma dirençlerinin seramometal restorasyonların kırılma dirençleri ile karşılaştırmalı olarak araştırılması
- Tez No: 49825
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TOKSAVUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda, dişhekimliğinde kuron ve köprü restorasyonlarından istenen estetik beklentiler oldukça önem kazanmıştır. Tüm seramik sistemlerinin estetik amaçlarla restorasyonlarda kullanımı, araştırmacıları bu materyalleri çeşitli yönlerden incelemeye yöneltmiştir. Kaynaklarda, tüm seramik sistemlerinin estetik, biyolojik ve dayanıklılık özellikleri ile ilgili yapılmış pek çok araştırma vardır. Ancak her geçen gün yeni seramik malzemelerinin üretilmiş olması ve bu malzemelerle ilgili yeterli deneysel ve klinik çalışma olmayışı, özellikle kuron köprü restorasyonları açısından çok önemli olan kırılma dayanıklılığı konusunda araştırma yapmamızın başlıca nedeni olmuştur. Araştırmamızda; In-ceram, IPS-Empress ve Biofibral tüm seramik materyallerinin kırılmaya dirençleri kontrol grubu olarak seçilen metal destekli seramik kuronların kırılma dirençleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu materyallerden hazırlanan ve her bir grup için onar adet olmak üzere toplam kırk adet kuron polikarboksilat esaslı bir simanla premolar dişi taklit eder şekilde tornada pirinçten hazırlanmış daylar üzerine yapıştırılmıştır. Kırılma testlerinin gerçekleştirilmesinde, instron 1114 test aleti kullanılmıştır. Deneyler sonucunda en yüksek kırılma dayanıklılığı, 1377,88 N/mm2 ile metal destekli seramik kuronlarda elde edilirken, In-ceram kuronlarda, 850,33 N/mm2, Biofibral kuronlarda 655,90 N/mm2, IPS-Empress kuronlarda ise 429,82 N/mm2' lik kırılma dayanıklılığı değerleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a great interest in the search for a restorative material that meets the reqirements in aesthetic for an ideal restoration. A ceramic in combination with metal, lacks the translucent aesthetic quality of ceramic alone, many ali ceramic crown systems have recentfy been developed. Numerous articles have described the aesthetic and biologic features of them, but there are very few experimental and clinical studies conceraing these materials. This study was undertaken to evaluate and compare the fracture strength an important mechanical factor to asses the clinical strength of a restoration; of various full ceramic crown systems (In-ceram, IPS-Empress, Biofibral) with a metal-ceramic combination. Ten specimens were prepared for each material so that a total of forty crowns were obtained. Polycarboxylate cement was used to cement the crowns on the premolar shaped brass dies which were made with a sculpturing device. An Instron testing machine with a crosshead speed of 0,5 mm/min was used to compress the crovms until fracture. The results suggest that the ceramic-to-metal crowns are stronger ıhan the full ceramic crowns with a mean fracture strength of 1377,88 N/mm2 The mean fracture strength was 850,33 N/mm2 for In-ceram crovms 655,90 N/mm2 for biofîbral crowns and 429,82 N/ mm2 for IPS-Empress crowns respectiveh/.