Çanakkale doğal yayılışlı Atropa belladonna L. taksonunun generatif ve vejetatif yapılarının morfolojik, mikromorfolojik, anatomik olarak incelenmesi
The investigation of generative and vegetative structures of the natural distributed Atropa belladonna L. taxon as morphological, micro morphological and anatomical in Canakkale
  1. Tez No: 498257
  2. Yazar: DENİZ BATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖNÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Biyoloji, Botanik, Anatomy, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, Atropa belladonna L. taksonunun tıbbi özelliklere sahip olması, bir çok organının zehirli maddeler içermesi ve Kazdağı gibi yeryüzünün önemli bir parçasında doğal yetişmesi nedeniyle çalışma objesi olarak seçilmiştir. Bitkinin çiçekleri ve yaprakları kurutularak ham drogelde edilmektedir. Drog; atropin, hiyosiyamin ve skopolamin, apoatropin, belladonin ve cuskhygrin alkaloitlerini içerir, çiçek ve yapraklar antivomitif (ağrı kesici) özelliktedir. Midriyatik etkisi nedeniyle de göz hastalıklarında incelemeleri kolaylaştırmak için göz bebeğini büyütücü madde olarak kullanılır. Aynı zamanda anestezi uygulamalarında üst solunum yollarında salgıların azaltılması amaçlı ve zehirlenme olaylarında antidot (panzehir) olarak da kullanılmaktadır. Bitkinin bilinçsiz kullanımı yada kazara canlılar tarafından tüketilmesi durumunda, doza bağlı olarak, halüsinasyon, hafıza kaybı, solunum yetersizliği gözlenirken, midriazis, müköz membranlarda kuruluk, yüksek ateş, taşikardi, cilt kuruması ve idrar retansiyonu şeklinde etkileri de görülmektedir. Çalışmamızda, Atropa belladonna taksonunun kullanım alanlarının oldukça geniş bir yelpazeye sahip olması ve yurdumuza ithal yolla ulaşması nedeniyle bu türün botanik özelliklerinin, morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik yönden incelenmesi gerçekleştirilmiş, ülkemizde üretiminin ve kültürünün sağlanması ile aynı zaman da bilinçli yada bilinçsiz tüketimi sonucu oluşacak zararların vurgulanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research Atropa Belladonna L. was selected as a study object because of that it has medical features and toxic substances in its organs, and also its natural growth in an important part of the world such as Kazdag. The flowers and leaves of Belladonna are dried to obtain raw drog. The drog includes atropine, hyocyamine and scopolamine, apoatropin, belladonna and cuskhyrgrin alkaloids. Flowers and leaves of this plant are antivomitive (pain killer). In other words they have an effect on stomachache, ulcer, pain in the kidney and liver (colic) and mydriatic, that is why it is used as a pupil of the eye growing substance to facilitate the examinations of eye diseases. It is also used as an antidote for envenomation events and used for the purpose of decreasing secretion in upper respiratory tracts. If Belladonna is used unconsciously or if it is consumed by living beings accidentally, there might be seen halluciantions, amnesia, respiratory insufficiency, mydriasis, dryness in mucous membranes, high fever, tachycardia, skin dryness and urine retention, depending on the dose of the plant. In our project Belladonna has been analyzed in terms of morphological, anatomical and micromorphological due to have a wide range of usage areas and reach to our country by importation way and also it is aimed to be provided production and culture of it and emphasize harmful effects at the result of conscious and unconscious consumption.