Rayleigh-Taylor kararsızlığında manyetik alanın ve dönmenin etkisinin güneş atmosferi için incelenmesi
Studying effects of magnetic field and rotation in the Rayleigh-Taylor instability for the solar atmosphere
  1. Tez No: 498256
  2. Yazar: FEHMİ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Rayleigh-Taylor kararsızlığı (Rayleigh, 1983; Taylor, 1950), az yoğun bir akışkan üzerinde daha yoğun bir akışkan olduğunda ve yoğun akışkandan az yoğun akışkan yönüne doğru bir yerçekimi kuvveti olduğunda ortaya çıkar. Güneş atmosferi gibi plazma ortamlarında, Rayleigh-Taylor kararsızlığı sıklıkla görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Güneş atmosferi için bu kararsızlığı incelemek olacaktır. Bu amaçla önce Chandrasekhar (1961)'ın, iki akışkan arasındaki yoğunluk arayüzüne paralel uniform bir manyetik alan olduğu durum ve yoğunluk arayüzüne dik eksen etrafında uniform bir dönme olduğu durum için elde ettiği dispersiyon bağıntılarının elde edilişi, ideal manyetohidrodinamik denklemleri kullanılarak gösterilecektir. Daha sonra, bu şekilde elde edilen dispersiyon bağıntıları yardımıyla Güneş atmosferi için Rayleigh-Taylor kararsızlığına dair çözümlere ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
When a dense fluid is positioned over the less dense fluid in the presence of a gravitational force which is directed from dense fluid to less dense fluid, Rayleigh-Taylor instability (Rayleigh, 1983; Taylor, 1950) occurs. In the plasma mediums, such as solar atmosphere, Rayleigh-Taylor instability frequently occurs. The main aim of this thesis is studying this instability in the solar atmosphere. For that purpose, firstly, derivation of dispersion relations which is derived by Chandrasekhar (1961) will be shown for between two fluids in case of presence of a uniform magnetic field applied as parallel to density interface and in case of presence of a uniform rotation around the perpendicular axis to density interface, by using ideal magnetohydrodynamic equations. Subsequently, by means of these derived dispersion relations, solutions for the Rayleigh-Taylor instability in the solar atmosphere will be obtained.