Kirlenmiş toprakların ve atık suların bitkisel ıslahı
Phytoremediation of waste water and comtaminated soil
- Tez No: 498283
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL SARIYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bitkisel arıtım, toprak kirliliğini hafifletmek için ön planda tutulan sağlam çevre teknolojilerindendir. Ağır metal kirliliği, gıda zincirinde yer alan toprak ve su kalitesinin bozulmasına neden olur. Kirletici tedavi için bitki kullanımı, bitkisel beslenme olarak adlandırılır. Bu çalışmada, yulaf bitkilerinin (Avena sativa Linn.) yaprakları, kökleri ve köklerinde bulunan ağır metal (Zn, Cu, Mn, Pb, Fe ve Cd) konsantrasyonları belirlenmiştir. Libya Tarımsal Yeşil Yaylası Projesi kapsamında, altı örnek alandan toplanan yulaf bitkilerinin sulanmasında, kanalizasyon suyu sulama suyu olarak kullandı ve kirlenmiş toprakların ve yulafın ağır metal biriktirme potansiyeli üzerinde çalışıldı. Yulaf bitkileri, kanalizasyon atıklarıyla kirlenmiş topraktan önemli seviyelere ağır metalleri toplama yönünde rol oynamıştır. Yulaf bitkilerinin ağır metallerin dikkate değer miktarda bünyesine aldığı gözlenmiştir. Toprak ve bitki örnekleri arasındaki ağır metal konsantrasyonları karşılaştırıldığında, topraktaki ağır metal konsantrasyonunun azaldığı, yulaf bitkilerinin ağır metalleri topraktan alma yeteneğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, yulaf, kanalizasyon suyuyla kirlenmiş topraklardaki ağır metallerin uzaklaştırılması için verimli bir şekilde kullanılabilir. Bu çalışmanın sonuçları, bu türlerin toprak iyileştirme programlarında potansiyel kullanımını teyit etmek için daha da geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Phytoremediation sound environmental technologies which could be at the forefront to mitigate soil pollution. Heavy metal pollution leads to deterioration of soil and water quality leading to their incorporation in food chain. Use of plants for pollutant treatment is termed as phytoremediation. In this study, heavy metal (Zn, Cu, Mn, Pb, Fe, and Cd) concentrations in leaves, stems and roots of oat plants (Avena sativa Linn.) were determined. The oat plants collected at six sampling sites from Libyan Agricultural Green Plateau Project was irrigated by sewage water and studied for their potential to accumulate heavy metals from the contaminated soils. The Oat plants were fund to accumulate heavy metals to significant levels from the soil contaminated with sewage effluents. The Oat plants were found to exhibit noteworthy removal of heavy metals from the soil. When compared the concentration of heavy metals between soil and plant samples, the results showed that the oat plants decreased the concentration of heavy metals in the soil, and indicated the ability of oat plants to treatment the soil from heavy metals. Thus, it is concluded that oats could be more efficient for removal of heavy metals from sewage-contaminated soils. The results of this study should be further developed in order to confirm the potential use of these species in soil remediation programs.