Diyarbakır yöresi çocuklarında kemik yaşı, diş yaşı, kronolojik yaş, boy ve çene-yüz arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 49829
  2. Yazar: SEMRA ÖZER (ŞAHİN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Araştırmamızın kapsamını, Diyarbakır yöresinde doğmuş ve büyümüş daha önce ortodontik tedavi görmemiş, gerek oklüzyon, gerekse yüz görünümleri normal veya normale yakın 7-12 yaşları arası 125 kız ve 125 erkek olmak üzere, 250 çocuk oluşturmuştur. Fizyolojik gelişim kriterlerinden; kemik yaşı, diş yaşı ve boy ölçümleri ile çene yüz ölçüm değerleri, ayrıca kemik yaşı ile kronolojik yaş, diş yaşı ve boy ile, diş yaşı ve boy ölçümleri arasında korelasyon analizi, çene yüz ölçümlerinin cinsler arası farklılığının araştırılmasında da bağımsız student t testi uygulanmıştır. Kemik yaşı tespitinde, Greulich-Pyle, diş yaşı hesaplanmasında Nolla metodu, çene yüz ilişkisinin incelenmesinde de Coben sefalometrik analizi ve ilave ölçümlerden yararlanılmıştır. Ölçtüğümüz boy değerleri, Neyzi'nin persentil değerleri ile karşılaştırıldığında kız çocuklarının 50. ve 75. persentil, erkek çocuklarının ise 25. ve 50. persentil değerleri arasında yoğunlaştığı görülmüştür. Kız ve erkek cinsiyetlerinde iskelet yaşı ile kronolojik yaş, diş yaşı ve boy, ayrıca diş yaşı ile boy ölçümleri arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Coben analizinde kullandığımız ve kafa tabanında yer alan; SBa - BaH, NS - BaH açıları, yüz derinliğindeki Go açısı ve yüz yüksekliğindeki Pal açısı ile 71üst dudak dahil olmamak üzere, Coben harici kullandığımız açı ve boyutlar dışındaki ölçümlerin, büyüme ve gelişimle artışa bağlı olarak iskelet yaşı, diş yaşı ve boy ölçümleri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Cinsler arası karşılaştırmada, kafa tabanında yer alan; SN boyutu, yüz derinliğinde yer alan; PtmA ve GoPg boyutları ile yüz yüksekliğinde yer alan; BaN, BaM, SGo, NM, N-ANS, ANS-M, ANS-1, M-1 ve overbite boyutlarında, ayrıca Coben harici kullanılan; 1-GoGn açısı ile Ricketts'in E düzlemi ile üst ve alt dudak mesafesinde, cinsler arası farklılığın önemli olduğu bulunmuştur. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 250 children, 125 male and 125 female, who were born and grew up in Diyarbakır area and had not received any orthodontic treatment previously, were included in our study. The children's ages were varying between 7-12, and their occlusion and facial appearances were normal or close to normal. For the relationship between physiological development criteria such as bone age and dental age, height measurements and dentofacial measurement values, bone age and chronological age, dental age and height as well as dental age and height measurement, correlation analysis was applied, while independent student-t test was used in the investigation of differences between sexes for dentofacial measurements. Along with additional measurements, we utilised Greulich-Pyle in the identification of bone age, Nolla method in the evaluation of dental age and Coben cephalometric analysis in the investigation of dentofacial relationship. When the height values we measured were compared with Neyzi's percentile values, it was seen that female children were intensified between 50th and 75th percentile values, while male ones were between 25th and 50th percentile values It was also found that there existed a relationship between skeletal age and chronological age, dental age, height as well as dental age and height measurements in both sexes. It was further established that SBa-BaH, NS-BaH angles in cranial base, Go angle in face depth, Pal angle in face height, and measurements 73except for angles and dimensions we used excluding Coben were related with skeletal age, dental age and height measurements, depending upon growth and development. The difference between sexes in terms of SN dimension in cranial base, PtmA and GoPg dimensions in face depth, BaN, BaM, SGo, NM, N-ANS, ANS-M, ANS-1, M-1 and overbite dimensions in face height, 1-GoGn angle, used excluding Coben, Rickett's E plane and the distance between upper and lower lips was found to be significant. 74