Erişkin periodontitisin tedavisinde spiramisin, metronidazol ve spiramisin + metronidazol kombinasyonunun karşılaştırmalı olarak klinik ve mikrobiyolojik incelenmesi
- Tez No: 49831
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, erişkin periodontitisin tedavisinde diş taşı temizleme, kök yüzeyi düzleştirme ve küretaj işlemlerinin, sistemik spiramisin, metronidazol veya spiramisin + metronidazol kombinasyonu ile desteklenmesinin etkinliği araştırılmıştır. Çalışmamıza, yaşları 35 ile 65 arasında değişen ve yaş ortalaması 44,45 olan 26'sı kadın 36'sı erkek olan toplam 62 erişkin periodontitisli hasta katıldı. Hastalar spiramisin, metronidazol, spiramisin + metronidazol ve kontrol gruplarından birine yerleştirildi. Tüm bireylere diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirme ve küretaj işlemi uygulandı. Bu uygulama bir grupta 2 hafta boyunca günde 2 gr spiramisin, diğer bir grupta 10 gün süreyle günde 1 gr metronidazol, başka bir grupta ise 2 hafta boyunca günde 2 gr spiramisin + 1 gr metronidazol ile desteklenirken, kontrol grubu bireylerine antibakteriyel tedavi uygulanmadı. Araştırmamıza katılan hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası periodontal durumları, plak indeksi, gingival indeks, dişeti kanama zamanı indeksi, cep derinliği ölçümü ve mikrobiyolojik inceleme gibi indeks, ölçüm ve metodlarla değerlendirildi. Bu araştırmamızdaki bulguların değerlendirilmesi sonucunda, tüm indeks ve ölçümlerde dört grupta da beklenen iyileşme izlenirken, spiramisin + metronidazol kombinasyonu, spiramisin ve metronidazol gruplarının değerleri, kontrol grubu değerlerine oranla istatistiksel olarak bir üstünlük gösterdi. Klinik iyileşmeye olumlu katkısı bakımından, spiramisin + metronidazol kombinasyonu grubunun, tek olarak uygulanan spiramisin ve metronidazol gruplarından daha üstün olduğu görüldü. Mikrobiyolojik incelemede, erişkin periodontitis olgularında subgingival mikroflorada bulunan spiroket, kok, hareketli ve diğer bakterilerin sayıları, aktif 84tedavi uygulanan l.ve II. ölçüm aşamaları arasında belirgin olarak azalırken, kontrol süreci boyunca, dört grupta da hafif artışlar gözlendi.Tüm ölçüm aşamalarında bakteri yüzdeleri incelendiğinde, spiramisin + metronidazol kombinasyonu grubunun özellikle spiroketlere karşı, spiramisin, metronidazol ve kontrol grubundan daha etkili olduğu saptandı. Bu araştırmamızda çıkan sonuçların ışığında, erişkin periodontitislerin tedavisinde diş taşı temizleme, kök yüzeyi düzleştirme ve küretaj uygulamasının, sistemik spiramisin, metronidazol veya spiramisin + metronidazol kombinasyonu ile desteklenmesinin daha olumlu sonuçlar sağladığı görüldü. Ayrıca, mekanik tedaviye ek olarak uygulanan spiramisin + metronidazol kombinasyonunun, ek olarak uygulanan sadece spiramisin veya metronidazol'den daha etkili olduğu saptandı. 85
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of the systemic spiramycin, metronidazole, or the spiramysin+metronidazole combination administration as an adjunct to scaling, root- planing and curettage on patients with adult periodontitis, were investigated. 62 adult patients (26 women and 36 men, their age ranging between 35 to 65 with an average of 44,45) with adult periodontitis have participated in this study.The patients were placed into the spiramycin, metronidazole, spiramycin + metrodinazole and control groups. The scaling, root-planing and curettage treatments were applied to all subjects. This application was combined with the use of 2 gr spiramycin a day during 2 weeks, for one group, 1 gr metronidazole a day during 10 days for the second group and 2 gr spiramycin + 1 gr metronidazole a day during 2 weeks for the third group, whereas antibacterial treatment was not applied to the controls. The periodontal status of patients participated in the study before and after therapy was evaluated using the indices, measurements and methods such as plaque index, gingival bleeding time index, pocket depth measurement and microbiological investigations. Evaluation of findings in this study shows a marked improvement in four groups for all indices and measurements, while the values of spiramycin + metronidazole combination, spiramycin and metronidazole groups were statistically significant compared to the controls. 86The spiramycin + metronidazole combination group was better than spiramycin and metronidazole groups applied alone with respect to positive contribution to clinical improvement. In microbiological investigations, the numbers of spirochete, coc, motile and other bacteria found in subgingival microflora in adult periodontitis cases, clearly decrease dat a time between Land 2. measurement stages during which active therapy was applied, whereas slight increases were observed for four groups during control period. At all measurement stages, the spiramycin+metronidazol combination was found to be more effective than the spiramycin, metronidazol and controls, particularly against spirochetes, with respect to the bacteria percantage counted. In the light of the results obtained in this study, the application of scaling, root- planing and curettage in adult periodontitis therapy was found to give better results in combination with systemic spiramycin, metronidazole or spiramycin + metronidazole. Moreover, spiramycin and metronidazole combination applied in addition to mechanical periodontal treatment was found to be more effective compared to spiramycin or metronidazole applied alone. 87