Periodontal hastalıklı bireylerde başlangıç tedavisine ek olarak %25'lik metronidazol jel uygulamasının klinik sonuçlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of the effect of 25% metronidazole dental gel application as adjunct to initial periodontal therapy
- Tez No: 59730
- Danışmanlar: PROF. DR. UTKU ONAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Erişkin periodontitis tedavisinde diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi işlemlerine destek olması amacıyla subgingival metronidazoi jel uygulamasının klinik etkileri araştırıldı. Çalışma, yaşları 35 ile 45 arasında değişen, 11'i kadın, 9'u erkek olmak üzere toplam 20 hastanın, 420 periodonsiyumu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tüm bireyler, diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi işlemlerini takiben rastlantısal olarak deney ve kontrol gruplarına ayrıldı. Deney grubunda ek olarak %25'lik metronidazoi jel uygulanmış, kontrol grubunda herhangi bir ek tedavi uygulanmamıştır.Hastaların, tedavi öncesinde ve sonrasında plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, periodontal sondalama derinliği, rölatif ataşman seviyesi ve dişeti oluğu sıvısı miktarı değerlerinin saptanması için ölçüm ve indeksler yapıldı. Klinik parametreler; 1.,2. ve 3. aylarda tekrarlandı ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular değerlendirildiğinde; her iki tedavi grubu da başlangıç değerlerine göre tüm klinik parametrelerde çok ileri derecede anlamlı azalmalar göstermiştir.Gruplararası kıyaslama yapıldığında; dişeti oluğu kanama indeksi değerlerinde, 3. ay ölçüm döneminde sondalama derinliği 6mm veya daha fazla olan deney grubundaki azalmanın kontrol grubuna oranla daha anlamlı olduğu; gine bu ölçüm döneminde periodontal sondalama değerlerindeki azalma.aynı deney grubunda kontrol grubuna oranla çok ileri derecede anlamlı bulunurken, rölatif ataşman seviyesindeki azalma ileri derecede anlamlı bulunmuştur.53 Sonuçta, derin ceplerde %25'lik metronidazol jel uygulamasının, erişkin periodontitisin klinik parametrelerinin değişmesinde, diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi işlemlerine katkısının olduğu söylenebilir. Ancak bu durumun daha çok kesinlik kazanması için; daha fazla hasta grubunun oluşturulduğu ve daha uzun kontrol dönemlerini içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The present study evaluated the clinical effects of 25% Metronidazole Dental Gel subgingival application as an adjunct to mechanical periodontal therapy. The investigation has been realized on 20 patients (11 female, 9 male) with 420 periodontiums and age ranging between 35 to 45. The patients have been designed in two groups: mechanical therapy plus dental gel application and only mechanical therapy. Following baseline clinical examination, all patients received a single episode of scaling and root planing.ln addition patients were randomly assigned test and control groups and they were applied metronidazole dental gel on test groups. Periodontal status of each group of patients included in this study, have been evaluated with the following clinical parameters: Plaque index, sulcus bleeding index, probing pocket depth, realative attachment level and sulcus fluid flow volume. Clinical parameters were recorded again 1, 2 and 3 th mounths and the results have been compered statistically. The results suggest that the effect of application 25% metronidazole dental gel resulsts in major adjunctive benefits on the clinical signs of adult periodontitis.