Altınkaya baraj havzasında yangın sonrası bazı toprak özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some soil properties after fire: A case study Altinkaya dam basin
  1. Tez No: 498311
  2. Yazar: CEMİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Orman yangınları dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de ormanlarımızın devamlılığını tehdit eden tehlikelerin başında gelmektedir. Ülkemiz konumu itibari ile Akdeniz iklim kuşağında yer alması sebebiyle özellikle yaz kuraklığında daha dikkatli olunmalıdır. Ormanlar biyotik ve abiyotik birçok etkenlerin meydana getirdiği çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışmada Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Akçay Orman İşletme Şefliğinde meydana gelen yangının farklı meşcere tiplerindeki toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, her bir meşcere tipinden (Çza, Çzab3 ve Çzc3) yangının meydana geldiği alanlardan 8 örnekleme noktası ve kontrol parsellerinden 4 örnekleme noktası olmak üzere toplamda 36 örnekleme noktası belirlenmiştir. Her bir örnekleme noktasından 3 farklı derinlik kademesinden (0-10 cm, 10-20 cm ve 20-40 cm) olacak şekilde 3 tekrarlı toplamda 324 adet toprak örneği alınmıştır. Araştırma alanından alınan toprak örnekleri üzerinde tekstür, organik madde, pH ve elektriksel iletkenlik (EC) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler varyans analizi yöntemleri ile karşılaştırılmış, farklılıklar ve ilişkiler araştırılmıştır. Araştırma sahasında istatistiksel anlamda farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Forest fires are theleading threats that threaten the continuity of our forests in our country as it is the same in many countries of the world.Our country should be more careful especially in summer drought due to its location in the Mediterranean climate zone.Forests face a variety of threats brought by many biotic and abiotic factors. In this study, the effects of the fire on the physical and chemical properties of the soil of different stands types were investigated in the Akçay Forest Management Administration of Vezirköprü Forest Management Directorate. A total of 36 sampling points were determined, including 8 sampling points from areas exposed to fire and 4 sampling points from control parsels for each type of stand (Çza, Çzab3 and Çzc3). A total of 324 soil samples were collected in 3 replicates each of which was from 3 different depths (0-10 cm, 10-20 cm and 20-40 cm) of the sampling point. Texture, organic matter, pH and electrical conductivity (EC) were carried out on soil samples taken from the research area.The obtained data were compared with variance analysis methods, differences and relations have been researched. Differences in statistical significance were determined in the study.