Klozapin'in bizmut kaplı camsı karbon elektrotta ilaç dozaj formlarından miktarının belirlenmesi
Quantitative determination of clozapine in bismuth coating glassy carbon electrode
- Tez No: 498315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, klozapin adlı etken maddenin, elektrokimyasal yükseltgenme özelliğinden faydalanarak modifiye camsı karbon elektrotta, ticari formundan miktarı belirlendi. Optimum şartları belirlemek için, farklı destek elektrolitlerde Diferansiyel Puls Voltametrisi ve Dönüşümlü Voltametri ile yükseltgenme özelliği incelendi. Camsı karbon elektrot, BiCI3 çözelisi ile modifiye edildi. Klozapin için modifiye camsı karbon elektrotta maksimum akımın gözlendiği pH=5,00 asetat tamponu çözeltisi, destek elektrolit olarak seçildi. Klozapin'in pik akımına ve pik potansiyeline pH'ın etkisi Diferansiyel Puls Voltametri tekniği (DPV) ve tarama hızının pik akımına etkisi ise Dönüşümlü Voltametri tekniği (CV) ile incelendi. Alt tayin sınırı (LOQ), tespit sınırı (LOD) ve derişim aralığı gibi analitik parametreler belirlendikten sonra ilaç tabletlerindeki klozapin miktarı belirlendi. Uygulanan voltametrik metodun, doğruluk ve kesinliğini kontrol etmek amacı ile ilaç tabletinden klozapin'in geri kazanım çalışmaları yapıldı. Ayrıca klozapin'in yükseltgenme mekanizması önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, active compounds named clozapine was determined from commercial drug form based on electrochemical oxidation properties at modified glassy carbon electrode. In different supporting electrolyte, oxidation was examined by Differantial Pulse Voltammetry (DPV) and Cyclic Voltammetry (CV) to determine the optimum conditions. Glassy carbon electrode was modified with BiCI3 solution. pH=5,00 acetate buffer solution in which maxium current was observed, at glassy carbon electrode for clozapine, was selected as supporting electrolyte. The effects of pH on the peak current and peak potential for material was examined by Differential Pulse Voltammetry and the impact of scan rate on the peak current was investigated by Cyclic Voltammetry techniques. After analytical parameters, such as; limit of quantitation (LOQ), limit of detection (LOD) and range of concentration, had been determined, quantitative of clozapine was determined from drug tablets. In order to check accucarcy and precision of applied voltammetric method, recovery experiment of clozapine was carried out from the drug tablet. Further more, oxidation mechanism of clozapine was proposed.