Klozapin'in elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve ilaç formlarından miktarının belirlenmesi
Investigation of electrochemical properties of clozapine and its determination from drug form
  1. Tez No: 457011
  2. Yazar: REYHAN EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, klozapin adlı ilaç etken maddenin elektrokimyasal yükseltgenme özelliğinden yararlanılarak camımsı karbon elektrotta (GCE) ticari formundan miktarı belirlendi. Pik akımına ve pik potansiyeline pH'ın etkisi diferansiyel puls voltametri tekniği (DPV) ile incelendi. Maksimum akımın ve keskin pikin gözlendiği pH=5.50 asetat çözeltisi destek elektrolit olarak seçildi. Tarama hızının pik akımına etkisi ise dönüşümlü voltametri tekniği (CV) ile belirlendi. Belirme sınırı (LOD), kantitatif tayin sınırı (LOQ) ve konsantrasyon aralığı gibi analitik analiz parametreleri belirlendikten sonra, ilaç tabletlerindeki klozapin'in miktarı belirlendi. Uygulanan voltametrik yöntemin doğruluk ve kesinliğini kontrol etmek amacı ile ilaç tabletinden klozapin'in geri kazanım çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, clozapine which is pharmaceutically active compound was quantified in commercial form at glassy carbon electrode (GCE) based on its electro-chemical oxidation property.The pH effect on the peak current and peak potential was determined by differential pulse voltammetry technique (DPV). The maximum current in the sharp peak observed at pH =5.50 acetate solution was chosen as supporting electrolyte. The effect of scan rate on the peak current was determined by cyclic voltammetry technique (CV).After analytical analysis parameters such as limit of detection (LOD), limit of the quantitative (LOQ) and concentration range were determined, amount of the clozapineinclozapinetabletswascalculated.Recoverystudies were performed with analysis of clozapine from drug tablets to check precesion and accuracy of applied voltammetric method.