Ratlarda klozapin kullanımı sonrası gelişen siyalore vemiyokardit üzerıne N-asetilsistein etkisinin histopatolojik vebiyokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Histopatological and biochemical methods of the effect of N-acetylcystein on sialore and myocardit developed after closapine use in rats
  1. Tez No: 806544
  2. Yazar: ZAKİRE KÜBRA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Klozapinin ratlarda miyokard, parotis ve serum üzerindeki olumsuz etkilerinin hangi mekanizmalar aracılığı ile olduğunun araştırılması, klozapin ile birlikte proflaktik N- asetil sistein (NAS) kullanımı ile adı geçen yerlerde klozapine bağlı patolojik etkilerin ne düzeyde olduğunun değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: N.E.Ü. KONÜDAM Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden temin edilen 350-400 gr ağırlığındaki 36 adet Wistar Albino ırkı ratlardan kontrol grubu, klozapin grubu ve klozapin+NAS grubu olmak üzere üç grup oluşturuldu. 23 gün sonunda ratlar dekapite edildi. Biyokimyasal olarak serumda Troponin I ve C Reaktif Protein (CRP); serum, kalp ve parotiste Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviye (TOS), Oksidatif Stres İndeksi (OSI), Tümör Nekroz Faktör Alfa (TNF-alfa) ve İnterlökin 10 (IL-10) düzeyleri ile ve histopatolojik olarak parotis ve miyokard incelendi, istatiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the mechanisms of the adverse effects of clozapine on myocardium, parotid gland and serum in rats and to evaluate the level of clozapine-induced pathologic effects of clozapine with prophylactic use of N-acetyl cysteine (NAS). Materials and Methods: Three groups including control group, clozapine group and clozapine+NAS group were formed from 36 Wistar Albino rats weighing 350-400 g obtained from N.E.Ü. KONÜDAM Experimental Medicine Application and Research Center. After 23 days, the rats were decapitated. Troponin I and C Reactive Protein (CRP) levels in serum; Total Antioxidant Level (TAS), Total Oxidant Level (TOS), Oxidative Stress Index (OSI), Tumor Necrosis Factor Alpha (TNF-alpha) and Interleukin 10 (IL-10) levels in serum, heart and parotid, and histopathologically parotid and heart were examined and statistical analysis was performed.