Polimer bazlı cam parlatma keçelerinin üretimi
Production of polymer based glass polishing pads
  1. Tez No: 498333
  2. Yazar: MELİHA KÜÇÜKBENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Cam kenarı işleme makinelerinde kullanılan aşındırıcılı profil diskleri yurdumuzda üretilebilmektedir. Ancak, profil disklerinin tamamlayıcısı konumunda olan parlatma keçeleri ülkemizde üretilememekte olup, özellikle İtalya ve Uzak Doğu'dan ithal edilmektedir. Yüksek miktarda tüketimi olan cam parlatma keçelerinde dışa bağımlılık bulunmaktadır. Bu çalışma, 0768.STZ.2014 No.lu proje kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenmiş ve cam parlatma keçeleri için polimer matrisli kompozit malzemelerin yüksek standartlarda ve yüksek performansta kullanılacak seviyede geliştirilmesi hedeflenmiştir. Projede geliştirilecek olan cam parlatma keçeleri için alümina (Al2O3), silisyum karbür (SiC) gibi farklı özellikte aşındırıcılar kullanılarak bu aşındırıcıların çeşitli kombinasyonları ile takviye edilmiş polimer matrisli kompozitler geliştirilmiştir. Bu kapsamda öncelikle piyasada ticari olarak satılan ürünler üzerinde FTIR, DSC-TGA ve SEM ile bağlayıcı madde ve aşındırıcı maddeler ile ilgili ön inceleme yapılarak uygun bağlayıcı ve dolgu maddeleri tespit edilmiştir. Aşındırıcı parçacık miktarı, boyut dağılımı, morfolojisi ile farklı matris malzeme ve kompozisyonları, kompozit ve aşındırıcı kompozit parametre olarak incelenmiştir. Elde edilen verilerin çokluğu nedeniyle konvansiyonel analizlerin yanında sayısal modellemeye gidilerek MATLAB ile Çoklu Lineer Regresyon ve Destek Vektör Makinesi ile analizleri yapılarak uygun yöntem karşılaştırmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abrasive profile discs (that are) used in glass trimming machines can be manufactured in our home country. However, polishing mats which are the complements of profile discs can not be manufactured in our country and are imported especially from Italy and Far East. This leads to external dependency in glass polishing mats which have high amount consumption. Development of polymer matrix composite materials for glass polishing mats to be used in high standards and performance is aimed in this study which is supported by Ministry of Science, Industry and Technology as part of 0768.STZ.2014 numbered Project. Polymer matrix composites (which are) reinforced with various combinations of abrasives having different properties, such as alumina (Al2O3), silicium carbide (SiC) were developed for glass polishing mats to be manufactured in the project. In this context, proper binder and filling materials were determined primarily by making preliminary examinations on binder and abrasive materials which are sold in market commercially via FTIR, DSC-TGA and SEM (investigations). Later on; abrasive particle amount, size distribution, morphology together with various matrix materials and compositions, composite and abrasive composite parameters were investigated. Proper method comparisons were executed by conducting series of analysis via Multiple Linear Regression and Support Vector Machine as well as conventional analyses due to the affluence of obtained data.