Trinitrotoluenin meşe palamudu aktif karbonu ile biyoadsorpsiyonu ve deney parametrelerinin modellenmesi
Bioadsorption of trinitrotoluen with acorn activated carbon and modelling of experimental parematers
- Tez No: 498334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Askeri amaçlarla yaygın olarak kullanılan 2,4,6-trinitrotoluen (TNT) patlayıcı ve toksik bir kimyasaldır. TNT'nin askeri faaliyetler için imalatı, kullanımı ve yok edilmesi toprak ve yeraltı sularını kirleterek birçok çevre sorununa neden olmaktadır. Bu amaçla söz konusu tezde; TNT'nin atık sularda adsorbsiyonu incelenmiştir. 2,4,6-trinitrotoluen (TNT) içeren çözeltide adsorbant olarak ZnCl2 ile aktifleştirilmiş meşe palamutu kabuğundan elde edilen 1082 m2/g BET yüzey alanına sahip aktif karbon kullanılmıştır. 2,4,6-trinitrotoluen (TNT) adsorpsiyonu için derişim, sıcaklık ve süre parametre olarak incelenmiş ve kinetik hız modelleri tespit edilmiştir. TNT adsorpsiyonun Pseudo 2. Derece Kinetik modele uygun olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon izotermine uygunlukları araştırılmış olup, Freundlich adsorpsiyon izotermine uygun olduğu belirlenmiştir. Statistica programı ile yapılan Pareto analizinde lineer kabul edildiğinde sürenin, nonlineer olduğu kabul edildiğinde ise sıcaklığın en etkili parametre olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2,4,6-trinitrotoluen (TNT) is an explosive chemical widely used for military purposes. The production, use and elimiate of TNT for military operations caused environmental problems such as soil and groundwater. For this purpose TNT absorption investigated in wastewater in thesis. Activated carbon used as adsorbent obtained from acorn shell activated with ZnCl2 and BET surface area of activated carbon has 1082 m2/g. Inıtial concetration, temperature and time investigated as a parameter and kinetic models specified. TNT adsorption is determined that much more realistic as a Pseude 2nd degree kinetic model. Two different type of adsorption isotherm was investigated, Freundlich and Langmuir, However it was determined to close Freundlich isotherms. According to Pareto analysis via Statistica, time is the active parameter in lineer assumption and temperature is the most active parameter in nonlinear assumption.