2,4,6-trinitrotoluen (TNT)'in molekül yapısının yarıampirik kuantum kimyasal hesaplama yöntemleri ile incelenmesi
Study of the molecular structure of 2,4,6-trinitrotoluene (TNT) by semiempirical quantum chemical computational methods
- Tez No: 85839
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
2, 4, 6 - TRINITROTOLUEN (TNT)'İN MOLEKÜL YAPISININ YARIAMPİRİK KUANTUM KİMYASAL HESAPLAMA YÖNTEMLERİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Cenap Ş.KİP GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1999 ÖZET Bu tez çalışmasında, 2,4,6-trinitrotoulen'in (TNT) molekül yapısı incelenmiştir. Hesaplamalarda Molekül Orbital Paket Programı (MOP AC), içindeki“Modified Neglect of Differential Overlap”(MNDO) ve“Austin Method”(AMI) kullanılmıştır. Mevcut en yakın deneysel değerlerle MOP AC programına geometri girdisi hazırlanıp girdiler optimize edilerek moleküllerin en uygun geometrisi bulunmuştur. Bu değerler MOLEDİT programına girdi olarak verilmiş ve TNT'nin molekül yapısı çizdirilmiştir. Söz konusu yapı MNDO ve AMI yöntemleri ile ayrı ayrı oluşturularak deneysel veriler gözönüne alınıp oluşum ısıları ve iyonlaşma potansiyelleri incelenerek en uygun yapının AMI yöntemi ile elde edilen yapı olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak kesin yargıya bağımsız başka yöntemler ile mesela, deneysel ve/veya doğrudan hesaplama yöntemleri ile, elde edilen verilerden de yararlanarak varılabilir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 404.03.01 MOP AC programı, MNDO yöntemi, AMI yöntemi. 69 Prof.Dr.Nevzat AKTEKÎN
Özet (Çeviri)
VI STUDY OF THE MOLECULAR STRUCTURE OF 2,4,6-TRINITROTOLUENE (TNT) BY SEMIEMPIRICAL QUANTUM CHEMICAL COMPUTATIONAL METHODS (M.Sc. Thesis) Cenap Ş.KİP GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1999 ABSTRACT In this thesis work, the molecular structure of 2,4,6-trinitrotoluene (TNT) is studied by quantum chemical computational methods. The computations were carried out by MNDO and AMI methods in the package of programs MOP AC. The input geometry was prepared by using the average values for the bond lengths, bond angles and torsion angles. The geometry optimization was made in both MNDO and AMI programs. By using the heat of formation and the ionization potential as criteria it was concluded that AMI gives better results for the TNT geometry. However to arrive a final conclusion the results from independent methods, for example, from experiments and ab initio computations are needed. Science Code Key Words Number of Pages Adviser 404.03.01 MOP AC, MNDO Method, AMI Method. 69 Prof.Dr.Nevzat AKTEKİN