Futbol takımları kadro planlaması için bir karar destek sistemi önerisi
A decision support system recommendation for football team squad planning
  1. Tez No: 498354
  2. Yazar: SADRETTİN ÇODUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ERKAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Karar destek sistemi (KDS) karar verme süreçlerini destekleyen sıralama veya alternatifler arasından seçimi yapmayı sağlayan bilgisayara dayalı bir sistemdir. Simülasyon, teorik veya fiziksel bir sistemin özelliklerini ve davranışlarını bilgisayar aracılığıyla değerlendiren bir sistemdir. Simülasyon tabanlı karar destek sistemleri klinik uygulamalar, finans ve risk uygulamaları, tarım sektörü, yer-bilim çalışmaları gibi çeşitli gerçek hayat problemlerinde alınması gereken kararlara yardımcı olmayı amaçlar. Bu çalışmada bir futbol takımı kadro planlaması için simülasyon tabanlı bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Oluşturulan karar destek sistemi futbolcuların, futbol kariyerlerinde gördükleri sarı kart, kırmızı kart ve geçirdikleri sakatlıkların verilerini kullanır. Gelecekteki maçlarda futbolcuların sarı kart, kırmızı kart görme ihtimalleri ve sakatlanma olasılıklarına yönelik simülasyon sonuçlarını kullanıcıya raporlar. Ayrıca geliştirilen KDS, girilen verileri kullanarak karar vericinin kadroda tutacağı ve tutmayacağı futbolcuların planlanmasını hedefler. MATLAB programı kullanılarak geliştirilen karar destek sisteminin sonuçları ve sonraki çalışmalara sağlayacağı katkılar çalışmada tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision support system (DSS) is a computer-based system that enables you to choose between ranking or alternatives that support decision-making processes. Simulation is a system that evaluates the properties and behaviors of a theoretical or physical system through a computer. Simulation based decision support systems aim to help decisions that need to be taken in various real-life problems such as clinical applications, finance and risk applications, agriculture, and science-based studies. In this study, a simulation based decision support system was developed for the planning of a soccer squad. The decision support system that is created uses the data of the footballers, the yellow card, the red card and the injuries they have seen in their football career. Future matches will report to the user the results of the soccer player's yellow card, the possibility of seeing a red card, and the simulation results for the likelihood of injury. In addition, the developed DSS targets the planning of the footballers who will keep the decision maker in the squad by using the entered data. The results of the decision support system developed using the MATLAB program and the contributions to future work are discussed in the study.