Köprüköy (Erzurum) termal çamur ve suyunun jeokimyasal özellikleri ve termal çamurda oluşan yosunun giderilmesinin araştırılması
Investigation on the geochemical characteristics of Koprukoy (Erzurum) thermal sludge and water and the result of deflection in the thermal sludge
  1. Tez No: 498353
  2. Yazar: SARA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma alanı, Erzurum ilinin doğusunda yer alan Köprüköy-Deliçermik jeotermal bölgesidir. Bu çalışmada Köprüköy (Erzurum) termal çamur ve suyunun jeokimyasal özelliklerinin ortaya konulması, termal çamurda oluşan yosunlaşma sorununun çözülmesi ve önceki çalışmalardaki sonuçlarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları kapsamında Köprüköy (Erzurum) termal sahasından su, çamur ve yosun örnekleri alınmıştır. Ayrıca jeotermal kaynağa ait sıcaklık, debi, pH, Eh değerleri ölçülmüştür. Termal su örneklerinin anyon, katyon ve izotop analizleri yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler grafik ve diyagramlar kullanılarak açıklanmıştır. Ayrıca, özet jeoloji bilgiler verilerek çalışma alanının jeoloji haritası ve genelleştirilmiş jeolojik dikme kesiti önceki çalışmalardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Köprüköy termal kaynak suyu 26°C sıcaklıkta, yaklaşık 3,1 lt/sn debide ve gazlı çıkışlar şeklindedir. Termal su Horasan Formasyonuna ait Pliyosen yaşlı killi seviyelerin bulunduğu alandan çıkmaktadır. Killi birimlerle birleşen termal su termal çamur şeklini almakta ve çamur banyosu amaçlı kullanılmaktadır. Termal sahadaki killi birimler ile sıcak suyun birleşimi yosun oluşumuna sebep olmakta ve termal çamur olarak kullanımında ciddi bir görüntü kirliliği oluşturmaktadır. Bu problemi gidermek amacıyla bazı kimyasallar ve bakteriler kullanılarak deneysel çalışma yapılmış ve yosun oluşumu büyük ölçüde giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is Köprüköy-Deliçermik geothermal region, located at east of Erzurum province. In this study, it is aimed to reveal the geochemical characteristics of Köprüköy (Erzurum) thermal water and mud, to solve the problem of algea formation in thermal mud, and to compare it with the results of previous studies. The water, mud and algea samples were taken from the thermal area of Köprüköy (Erzurum). In the field studies, temperature, flow, pH and Eh values of geothermal source were also measured. Anion, cation and isotope analyzes of the samples of thermal water were carried out. The data obtained from this work was explained using some graphs and diagrams. Also in this study, geological information, generalized geological map and stratigraphic section of study area were prepared from previous studies. Köprüköy thermal water has a temperature of 26°C, approximately flow of 3.1 lt/sn and in the form of gaseous effluents. Thermal water exitsfrom Pliocene clayey levels belonging to Horasan Formation. The confluent thermal water and clayey geological material are taken the form of thermal mud and it use as the mud bath. This work aims to solve the algal problem of thermal water surface and to increase the possibility of using existing thermal sources. The combination of clayey levels with hot water in the thermal field causes moss algae formation and serious image pollution in the use as thermal mud. In order to solve this problem, experimental study was carried out using some chemical materials bacteria and moss formation has been largely eliminated.