Armoni arama algoritmasının takım kurma problemlerinin çözümünde kullanımı: Kayserispor futbol takımı uygulaması
Harmony search algorithm for team formation problems: An application in Kayserispor football team
  1. Tez No: 396710
  2. Yazar: SABRİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmada takım kurma problemleri kapsamında futbol takımı kurma örneği ele alınıp, 2007-2008 futbol sezonunda Türkiye Süper Ligi'nde mücadele etmiş Kayserispor futbol takımı için kadro belirleme çalışması Armoni Arama Algoritması kullanılarak yapılmıştır. Kullanılan yöntemin daha iyi anlaşılabilmesi için ilk bölümde algoritmanın yapısı ve genel özellikleri açıklanmış; ikinci bölümde literatür taraması yöntemi ile Armoni Arama Algoritması ve takım kurma problemleri üzerine yapılmış çalışmalar derlenmiştir. Son bölümde ise ele alınan Kayserispor problemi ile ilgili parametreler açıklandıktan sonra takım kurma problemi Armoni Arama Algoritması ile çözülmüştür. Bu çalışmayla, takım kurma süreçlerini sadece kişisel deneyim ve tecrübeleri ile üstlenmek zorunda olan teknik direktör, menajer ya da başkan gibi spor kulübü karar vericilerine destek olmak ve takım performansını istenen seviyelere çıkartmak hedeflenmiştir. Bu sayede yanlış kararların takım üzerine getirdiği olumsuz ekonomik etkilerin en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen başarılı sonuçlar, Armoni Arama Algoritması'nın takım kurma problemleri üzerindeki yeterliliğini gösterir niteliktedir. Sonuç olarak; Armoni Arama Algoritması'nın takım kurma problemlerindeki başarısı ortaya konulmuş ve benzer amaçlı daha büyük ölçekli problemlerin çözümünde kullanılan bu yöntemin uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, football team formation problem is examined within the scope of team formation problems and a football team squad selection study is conducted using Harmony Search Algorithm for Kayserispor which competed at 2007-2008 season of Turkish Super League. For better understanding of the method used, the structure and general attributes of the algorithm is examined in the first section and studies on Harmony Search Algorithm and team formation problems are summarized in the second section. Finally, the parameters of the Kayserispor problem are explained and the related team formation problem is solved using Harmony Search Algorithm in the last section. The aim of this work is to provide support for decision makers like head coaches, managers or presidents of football clubs who must make team formation decisions based only on their personal experiences in order to fetch the team performance up to the desired levels. By doing this, negative economic impacts of the wrong decisions on the club will be minimized. The obtained promising results indicate that Harmony Search Algorithm is efficient at solving team formation problems. As a result, the success of Harmony Search Algorithm in solving team formation problems is shown and it is concluded that the method can be used to solve larger scale problems with similar goals.