Erzurum ili hava kalitesinin değerlendirilmesi
Investigation of air quality in Erzurum province
- Tez No: 498364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Ülkemizin Büyükşehirlerinden biri olan, karasal iklimin yaşandığı, endüstriyel sanayinin fazla gelişmediği buna rağmen şehrin konumu, çarpık kentleşme ve yoğun kış şartları nedeni ile hava kirliliğinin zaman zaman sınır değerleri aştığı Erzurum ilinde hava kalitesinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın materyalini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait şehrin belirli yerlerine yerleştirilen 5 istasyon tarafından yayınlanan hava kirliliği günlük ölçüm sonuçları ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünden sağlanan meteorolojik veriler oluşturmuştur. Araştırmada 2016-2017 kış dönemi incelenmiştir. Hava kirleticileri ile meteorolojik parametrelerin eğilimleri ile bunlar arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla SPSS 20 paket programı kullanılarak stepwise regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda hakim bağımsız değişkenin rüzgar hızı olduğu belirlenmiştir. Bütün denklemlerde rüzgâr hızı kirlilik konsantrasyonlarını azaltıcı bir etki yapmıştır. Yine aynı program yardımı ile korelasyon analizleri yapılmış ve bu analizler grafiksel olarak gösterilmiştir. Bu çalışma sonucunda Erzurum ilinde hava kirliliğinin ana kaynağının; ısınma amaçlı kullanılan katı ve sıvı fosil yakıtlar ile egzoz gazları olduğu belirlenmiştir. Erzurum'da kirliliği yönlendiren ve artıran bütün faktörlerin bertaraf edilmesi için acilen uygun hava kirliliği yönetim planları ve eylem stratejileri geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigation of air quality in the province of Erzurum of the major cities of our country where air pollution occasionally exceed the limit values and the industrial industry didn't developed much. Nevretheless, due to heavy winter conditions, crooked urbanization and the city's position. İn the study, the data were colected from the daily air pollution measurement results published by 5 sataions located in certain parts of the city Environment ad Urban Ministry and the meteorological data from the Directorate General of Meteorology. İn the study were examined 2016-2017 winter season. Stepwise regression analysis was conducted using the SPSS Package program to reveal trends in meteorological parameters with air pollutants and the relationships between them. As a result of this analysis, the dominant independent variable was determined to be the wind speed. In all equations, the wind speed had a decreasing effect on pollution concentrations. Correlation analyzes were performed with the same program help and this analyzes are shown graphically. İn conclusion, The main source of air pollution in the province of Erzurum was determined to be derived from solid and liquid fossil fuels and exhaust gases used for heating purposes. Appropriate air pollution management plans and action strategies should be developed In order to eliminate all the factors that guide and increase the pollution in Erzurum.