Doku uzaylarında dimetrikler üzerine
On dimetrics texture spaces
- Tez No: 498365
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, ditopolojik doku uzaylarında dimetrik kavramı üzerinde çalışılmıştır. Daha önceki yıllarda üzerinde çok az çalışılan dimetrik kavramı üzerinde açık ve kapalı kümelerle ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir ve diğer çalışmalardan farklı olarak tümleyenli dimetrik doku uzayı kavramı ilk defa olarak tanımlanmıştır. Ayrıca pseudo dimetrikler yardımıyla ditopoloji elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we study on the concept of dimetric in ditopological texture space. On the concept of dimetric which is studied very little in previous years is obtained some results related to open and closed sets. And unlike other studies, we defined the concept of complementary dimetric texture space. Also, we obtained ditopology by pseudo dimetrics.