Sıçanlarda kemoterapi ilacı ile teşvik edilmiş akciğer hasarlarına karşı zeytin yaprağındaki fenolik bileşiğin etkileri
The effects of phenolic compound in olive leaf against chemotherapic drug-induced lung damages in rats
- Tez No: 498366
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde akciğer kanserinin prevalansı belirgin bir şekilde artmaktadır. Yoğun araştırmalara rağmen henüz onaylanmış bir tedavi mevcut değildir. Sisplatin (Sisp) yaygın bir şekilde kullanılan kemoterapötik bir ilaçtır ancak önemli doku hasarlarını teşvik etmektedir. Oleuropein (Olep) zeytin yaprağında bulunan ana polifenollerden birisidir ve aynı zamanda önemli bir antioksidandır. Bu çalışmada, Olep'in akciğerde Sisp'in neden olduğu oksidatif stresi azaltmak suretiyle kemoterapötik komplikasyonların gelişmesini önleyip önleyemediği araştırılmıştır. Sıçanlar kontrol, Sisp, 50, 75 ve 150 mg/kg Olep ve Olep + Sisp gruplarına ayrıldı. Hayvanlar Sisp enjeksiyonundan sonra Olep ile ardışık üç gün boyunca intraperitoneal olarak muamele edildi (günlük 7 mg / kg doz). Kontrol ve diğer grupların akciğer örneklerinde biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirmeler yapıldı. Kontrol grubu ile diğer gruplar arasında biyokimyasal ve histolojik değerlendirmeler yapıldı. Akciğer dokusunda oksidatif ve antioksidan status belirteçleri (TOD/TAD) ve malondialdehit (MDA) düzeyleri biyokimyasal çalışmalarla ölçüldü. Histopatolojik analizler için Hematoksilin Eozin (HE), Masson trikrom, Kongo kırmızısı ve Periyodik asid schiff (PAS) boyama yöntemleri kullanıldı. Mevcut araştırmanın bulgularına göre, Sisp, akciğer hücrelerindeki TOD ve MDA konsantrasyonlarını önemli ölçüde arttırdı. Bu parametreler Olep uygulamaları ile tersine çevrildi. Üstelik, Olep tedavisi ile kemoterapi grubuna kıyasla antioksidan durumdaki düşüşte restore edildi. Kontroller ile karşılaştırıldığında, Sisp grubunun akciğerinde konjesyon,alveolar septanın kalınlaşması, hemoraj, infiltrasyon, fibröz gibi belirgin patolojik bulgular saptandı. Bu bulgular Sisp+Olep gruplarında (50 ve 75 mg/kg) azaldı. Olep'in yüksek dozu (150 mg/kg) Sisp kaynaklı akciğer hasarları üzerinde önemli etkiler sundu. Böylece,mevcut çalışma Olep'in antioksidan kapasitenin aktivasyonu yoluyla oksidatif stresi ve hücre dejenerasyonlarını iyileştirebildiğini ve sonuçta Sisp kemoterapisine karşı akciğeri koruyabildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Today, the prevalence of lung cancer significantly increases. Despite intensive researchs, there is no approved treatment yet. Cisplatin (Cisp) is a commonly used chemotherapeutic drug, but it promotes significant tissue damage. Oleuropein (Olep) is one of the primary polyphenol present in olive leaf and also a significant antioxidant. In this study was investigated whether Olep could prevent the development of chemotherapeutic complications by reducing the oxidative stress caused by Cisp in the lung. Rats were divided into control, Cisp, 50, 75 and 150 mg/kg Olep, and Olep+Cisp groups. Animals were treated intraperitoneally for 3 consecutive days with Olep after Cisp injection (daily dose 7 mg/kg). The biochemical and histopathalogical assessments were performed in lung specimens of the control and the other groups. The oxidative and antioxidant status markers (TOS/TAS), and malondialdehyde (MDA) levels in lung tissue were measured with biochemical studies. For histopathological analyzes, Hematoxylin Eosin (HE), Masson trichrome, Congo red and Periodic asid schiff (PAS) staining methods were used. According to findings of the present investigation, Cisp significantly increased the TOS and MDA concentrations in lung cells. These parameters were reversed with Olep administrations. Moreover, the reduction in antioxidant status as compared with chemotheraphy group were also restored by Olep treatment. Significant pathologic findings such as congestion, thickening of alveolar septa, hemorrhage, infiltration, fibrosis were revealed in the lung of the Sisp group when compared with controls. These findings decreased in the Cisp+Olep groups (50 and 75 mg/kg). The high dose of Olep (150 mg/kg) presented significant effects on Cisp-induced pulmonary damages. Thus, the present study showed that Olep could improve oxidative stress and cell degeneration through the activation of antioxidant capacity and ultimately protect lung against Cisp chemotherapy.