Fuzzy metre kullanılarak fuzzy sayılarının sıralanması ve sonuçların karşılaştırılması
Ranking fuzzy numbers by using new distance measure and its results and comparison
- Tez No: 498375
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zadeh (1965), fuzzy küme tanımını yaparak bilimin birçok dalında önemli uygulamaları bulmuştur. Kendisi bir Elektrik-Elektronik mühendisi olduğu hâlde böyle bir çalışma yapmakla fuzzy küme kavramının teknoloji ile gerçekte ne kadar yakından ilgili olduğunu göstermiştir. Böylece fuzzy kümesinin üzerinde de metrik yapısını oluşturmak fuzzy matematiğin temel konularından biri olmuştur. Ayrıca fuzzy, sayıların sıralanmasına karar vermede, optimizasyonda, bilgiler analizi, yapay zekâ, ekonomik sistem ve araştırma yürütmede önemli bir rol oynamaktadır. Fuzzy sayıları kararlaştırılmadan önce sıralanmak zorundadır. Bu tezde, çalışma sınırlarını aşmak ve hesaplamaların basitleştirilmesi için yeni bir fuzzymetre tanımlanıp yeni şartlar uygulanarak fuzzy sayıların sıralanması yapılacaktır. Başka yazarların sundukları yöntemler ile karşılaştırılıp yeni yöntemin daha uygun ve pratik olduğu ıspatlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Zadeh (1965) showed important applications in many fields of science by defining the fuzzy set. He introduced how closely the fuzzy set is actually related to technology by making such a study as an electric- electronic engineer. Thus, building the metric structure on the fuzzy set has become one of the main topics of fuzzy mathematics. In addition fuzzy approach plays an important role in deciding to sort numbers, optimization, information analyses, artificial intelligence, economic system and making data research. Fuzzy numbers have to be sorted before they are determined. In this thesis, a new fuzzy meter is defined and the fuzzy numbers are sorted by applying new conditions in order to overcome the literature limits and to simplify the calculations. It will be proved that the new method is more appropriate and practical compared to the methods offered by the other authors.