Katyonik reçine ile ham biyodizeldeki suyun uzaklaştırılması
Separation of water in raw biodiesel with cationic resin
- Tez No: 498379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA HATİCE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Her geçen gün artan enerji ihtiyacı, fosil yakıtların sınırlı olması ve bu yakıtların çevreye verdiği zararlar dikkate alındığında; alternatif enerji kaynaklarının önemi giderek artmaktadır. Alternatif enerji kaynakları içerisinde önemli bir potansiyele sahip olan biyodizel; bitkisel ve hayvansal yağlardan üretilebilen, çevreye zararı minimum düzeyde olan ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilebilen önemli bir enerji kaynağıdır. Biyodizel üretilirken onun saflaştırılması için, su ile yıkama yapılmaktadır. Ancak üretilen yakıtın kalitesini artırmak, bu suyun biyodizelden uzaklaştırılması ile mümkündür. Biyodizel içerisindeki suyun uzaklaştırılması için uygulanan yöntemlerden biriside iyon değiştirici reçine kullanmaktır. Bu çalışmada; ayçiçek yağından üretilen biyodizel içerisindeki suyun uzaklaştırılması amaçlanmıştır. Saflaştırma işlemi için katyonik Dowex HCR-S iyon değiştirici reçine kullanılmıştır. Çalışmada; reçinenin kurutma süresi, karıştırma süresi, sıcaklık ve reçine miktarı parametre olarak seçilmiştir. Adsorpsiyon işleminin en uygun şekilde gerçekleştiği parametreler; 4 saat kurutma süresi, 50 dakika karıştırma süresi, 15°C sıcaklık ve ve kütlece %6 reçine miktarı olarak belirlenmiştir. Ayrıca; reçinenin suyu adsorplama prosesi incelenmiş ve prosesin Langmuir izotermine uyduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the ever-increasing need for energy, the limited availability of fossil fuels, and the damage caused by these fuels on the environment, the importance of alternative energy sources gradually increases. With a significant potential among the alternative energy sources, biodiesel is an important source of energy that can be produced from vegetable oils and animal fats, that has minimum level of damage on the environment, and that can be obtained from renewable sources. Biodiesel is washed with water for purification during the production stage. It is, however, possible to increase the quality of the fuel produced by separating this water from the biodiesel. One of the methods used to separate water from biodiesel is using ion-exchange resin. In this study, it is aimed to separate water from biodiesel produced from sunflower oil. Cationic Dowex HCR-S ion-exchange resin has been used for the purification process. In the study, drying period of resin, stirring time, temperature and amount of resin have been selected as the parameters. The parameters for best adsorption process are determined as 4 hours of drying time, 50 minutes of stirring time, 15°C of temperature and 6% (by weight) resin. In addition, the water adsorption process of the resin was examined and the process was found to be Langmuir isotherm.