Bazı metal ve alaşım/n-Si/Ti Schottky diyotlarının elektriksel karakteristikleri üzerine numune sıcaklığının etkileri
The effects of sample temperature on electrical characteristics of some metal and alloy/n-Si/Ti Schottky diodes
- Tez No: 498380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜZELDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada Ag, Cu metalleri, ikili (AgCu) ve üçlü (AuCuAg) alaşımlar kullanılarak elde edilen Schottky diyotların elektriksel karakteristikleri incelendi. Taban malzeme olarak (100) yönelimli ve 400 nm kalınlıklı n-tipi Si altlıklar kullanıldı. Omik kontak, Si kristalinin mat yüzeyine Titanyum metali buharlaştırılarak elde edildi. Diğer taraftan, Schottky kontak ise laboratuvarda Ag ve Cu metalleriyle ağırlıkça aynı oranlarda hazırlanan AgCu ve AuCuAg alaşımlarının Si kristalin parlak yüzeylerine buharlaştırılmasıyla elde edildi. İlk aşamada, metal/yarıiletken ve alaşım/yarıiletken diyotların oda sıcaklığında ve karanlıkta akım-voltaj (I-V) karakteristikleri incelendi. Daha sonra bu yapıların değişen numune sıcaklığına bağlı olarak (80K-300K) I-V karakteristikleri araştırıldı. Schottky diyotların idealite faktörü, engel yüksekliği ve seri direnç değerleri Termiyonik emisyon ve Norde metotları ile hesaplandı. Engel yüksekliğinin azalan numune sıcaklığı ile azalmasına karşı idealite faktörü değerlerinin artması engelin inhomojenliği modeli ile açıklandı.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the electrical characteristics of Schottky diodes obtained using Ag and Cu metals, binary (AgCu) and triple (AuCuAg) alloys were investigated. As the semiconductomaterial material, (100) oriented and 400 nm thick n-type Si was used. The ohmic contact was obtained by evaporating Titanium metal onto the matt surface of the Si crystal. On the other hand, the schottky contact was obtained onto the shiny surfaces of the Si crystal by evaporating the Ag, Cu metals, AgCu and AuCuAg alloys which were prepared at the same rate in the laboratory. In the first stage, current-voltage (I-V) characteristics of metal/semiconductor and alloy/semiconductor diodes were investigated at room temperature and darkness. Then I-V characteristics were investigated (80K-300K) depending on the changing temperature of the junctions. The ideality factor, barrier height and series resistance values of Schottky diodes are calculated with thermionic emission and Norde methods. Although the barrier height decreases with decreasing sample temperature, the ideal factor values increased and, this result is explained by the inhomogeneity model of the barrier height.