Tam gömük dişlerin insidansı, meydana getirdikleri komplikasyonlar ve çekim zamanları üzerine klinik ve radyolojik bir araştırma
Clinical ve radiological investigation on the incidence, complications and the removel times of fully impacted teeth
- Tez No: 49837
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞENOL TÜZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı, tam gömük dişlerin insidansların ve meydana getirdikleri komplikasyonları araştırmak ve bu dişlerin uygun çıkarılma zamanlarına ışık tutmaktır. Bu nedenle, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız-, Diş-, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Kliniğine başvuran toplam 1000 hastanın ağız içi muayeneleri yapılmış ve gerekli radyografiler alınarak gömük dişler tespit edilmiştir. Yan gömük dişler bu araştırma kapsamına dahil edilmemiştir. Klinik ve radyolojik muayene bulgularına göre tam gömük dişler ve meydana getirdikleri komplikasyonlar, hasta bilgi kartlarına kaydedilmiştir. Tam gömük dişe sahip toplam 110 olgu, 16-19, 20-35 ve 35'den büyük olmak üzere üç yaş grubuna ayrılmışlardır. İstatistiksel değerlendirmeler ise, Atatürk Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi'ndeki“Minitab Statistics Dept. Penn. State Univ.”tarafından hazırlanmış paket programı uygulanarak yapılmıştır. Bu çalışmada, tam gömük dişlerin insidans, komplikasyon ve hastanın yaş, sosyo-ekonomik ve kültürel durumları gibi faktörler göz önünde bulundurularak, Türk populasyonunda tam gömük dişlerin gerçek çekim zamanlan araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY The aim of this research is to investigate the incidence of the fully impacted teeth and their complications and to enlighten the suitable removal times of these teeth. To do this, 1000 patients who referred to Oral Surgery Clinic, Faculty of Dentistry, Atatürk University were intraorally examined, and fully impacted teeth were determined by taking their radiographs. According to clinical and radiological examinations, fully impacted teeth and the complications they caused were recorded in patient information cards. Total 110 cases with fully impacted teeth were divided into three groups as 16- 19, 20-35 and over 35. Statistical evaluations were made applying package programmes by“Minitab Statistics Dept. Penn. State Univ.”in Computing Center at Atatürk University. In this study, true removal times of the fully impacted teeth of the Turkish population were investigated by taking into account the following factors such as the incidence of the fully impacted teeth and their complications, the age, socio- economical and cultural status of the patients.