Kesikköprü (Ankara) baraj gölündeki bentik organizma türleri ve mevsimsel değişimleri
The Benthic organism species and their seasonal variations in the dam lake Kesikköprü (Ankara)
- Tez No: 83355
- Danışmanlar: PROF.DR. ENDER YURDAKULOL, PROF.DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET KESİKKÖPRÜ (ANKARA) BARAJ GÖLÜNDEKİ BENTİK ORGANİZMA TÜRLERİ VE MEVSİMSEL DEĞİŞİMLERİ (Doktora Tezi) Seyhan AHISKA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof Dr. Ender YURDAKULOL 1999, Sayfa: 78 Jüri : Prof. Dr. Ender YURDAKULOL Prof. Dr. Mustafa KURU Prof. Dr. Selahattin SALMAN Nisan 1995 - Mayıs 1996 tarihleri arasında Kesiköprü Baraj Gölü (Ankara) 'nde yapılan bu çalışmada, bentik fauna, biyomas değerleri ve mevsimsel değişimler, gölün bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile birlikte araştırılmıştır. Göldeki bentik faunanın sayısal olarak % 26,88 'ini Chironomidae larvaları, % 32,59' unu Oligochaeta türü ve % 40,5 'ini diğer bentik omurgasız gruplarının oluşturduğu saptanmıştır. Bentik faunanın yaş ağırlığı yıllık orta lama olarak 1,25 g/m2 olarak bulunmuştur. Bunun % 86, 49 'unu Chironomidae larvaları, % 13,53 'ünü Oligochaeta örnekleri oluşturmaktadır. Gölde ayrıca aylık olarak hava ve su sıcaklıkları, pH, Oksijen, ışık geçirgenliği, derinlik parametreleri ölçülmüştür. ANAHTARKELİMELER: Bentik fauna, Chironomidae, Oligocha eta, Biomas, Mevsimsel Değişim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE BENTHIC ORGANISM SPECIES AND THEIR SEASONAL VARIATIONS IN THE DAM LAKE KESİKKÖPRÜ(ANKARA) (Ph. D. Thesis) Seyhan AHISKA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology Supervisor : Prof Dr. Ender YURDAKULOL 1999, Page: 78 Jury : Prof. Dr. Ender YURDAKULOL Prof. Dr. Mustafa KURU Prof. Dr. Selahattin SALMAN In this study, the benthic fauna, biomass value of species and their seasonal variation along with some physical and chemical properti es of Kesikköprü (Ankara) dam lake during the period of April 1995 - May 1996 were investigated. It was determined that the benthic fauna is composed of 26.88 % Chironomidae larvae, 32.59 % Oligochaeta and 40.5 % other benthic invertebrates. It was fo und that the annual mean value of benthic fauna as fresh weight per m2 was 1.25 g. of them Chironomidae larvae were 86.49 %, Oligochaeta samples 13.53 %. In the lake, water and weather tem peratures, pH, oxygen, light permeability and depth were also me asured. KEY WORDS: Benthic fauna, Chironomidae, Oligochaeta, Bio mass, Seasonal variation.