Morkaraman ve tuj koyunlarında kolostrum kalitesinin büyüme-gelişme ve yaşama gücü üzerine etkisi
Effect of colostrum quality on growth and survival characteristics in morkaraman and tuj sheep
  1. Tez No: 498410
  2. Yazar: BÜLENT GÖZYUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Atatürk Üniversitesi Gıda ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Koyunculuk şubesinde yetiştirilen 91 baş Morkaraman ve 81 baş Tuj kuzularının büyüme-gelişme özellikleri, yaşama gücü, kolostrum yoğunluğu, IgG miktarları, kolostrumdaki toplam protein miktarları ve bu özellikleri etkileyen ırk, ana yaşı, sütten kesim yaşı, doğum ağırlığı, cinsiyet ve doğum tipi gibi bazı çevre faktörlerinin etkilerinin araştırılmasıdır. Elde edilen kuzuların ortalama doğum ağırlıkları, sütten kesim ağırlıkları, sütten kesime kadar kazanılan günlük canlı ağırlık artışları Morkaraman ve Tuj kuzularında sırasıyla 4,74 ve 13,366, 0,159 kg ve 3,87 ve 12,641, 0,150 kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate of growth performance, survival rates, density of colostrum, total protein and immunoglobulin (IgG), and effect on these parameters of some environmental factors such as breed, age of ewe, weaning age, birth weight, sex and type of birth of Morkaraman and Tuj sheeps. Average birth weights, weaning weights and daily live weight gain until weaned were determined in Morkaraman as 4,740, 13,366 and 0,159 kg; in Tuj sheep as 3,870, 12,641 and 0,150 kg, respectively.