İnşaat sektöründeki müşavir firmaların entelektüel sermayelerinin, tanınırlıklarına ve uluslararasılaşmalarına etkileri
Effects of intellectual capital of the consulting firms in the construction industry on their reputation and internationalization
- Tez No: 498443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ULUBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'de inşaat sektöründe faaliyet gösteren müşavir firmalara yönelik yürütülen bu çalışmanın amacı, müşavir firmaların entelektüel sermayelerinin (insan sermayesi, yapısal sermaye ve ilişki sermayesi) tanınırlıklarına (performanslarına); şirket performanlarının da uluslararasılaşmalarına etkisini incelemektir. Çalışmada, inşaat sektöründe faaliyet gösteren 55 müşavir firmaya anket uygulaması yapılmıştır. Anketten elde edilen veriler, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak test edilmiş ve Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, önerilen dört adet hipotezin üçü kabul edilmiş, biri ise reddedilmiştir. Çalışmaya göre, firmaların insan sermayesi ve yapısal sermayesinin şirket performanslarını doğrudan ve pozitif yönde etkilediği hipotezleri kabul edilmiştir. Firmaların müşteri sermayelerinin şirket performanslarını doğrudan ve pozitif yönde etkilediği hipotezi de reddedilmiştir. Şirket performanslarının uluslararasılaşma faaliyetlerini ise doğrudan ve pozitif yönde etkilediği hipotezi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of study is to investigate the effects of the intellectual capital (human capital, structural capital, and relation capital) of the consulting firms operating in the construction industry in Turkey on their reputation (performance) and internationalization. In this thesis, a questionnaire survey was applied to 55 consulting firms that operate in the construction industry in Turkey. The data obtained from the surveys were tested via explanatory and confirmatory factor analysis and data were modeled by Structural Equation Modeling. As a result, three out of four hypotheses proposed were accepted while one was rejected. Consequently, the hypotheses that the human capital and the structural capital of firms affect their performances directly and positively were accepted. Similarly, the hypothesis that the performance affects internationalization activities directly and positively was also accepted. However, the hypothesis that the customer capital of these type of firms affects their performances directly and positively was rejected.