Causes of delays in overseas construction projects of turkish contractors
Türk yüklencilerin yurt dışı inşaat projelerindeki gecikme sebepleri
- Tez No: 588671
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİN GÜNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Economics, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
2001den bu yana Türk inşaat firmalarının yurtdışı taahhüt sektöründe gerek ana yüklenici gerekse alt yüklenici olarak faaliyetlerinin hızlı bir şekilde arttığı görülmektedir. Özellikle son yıllardaki yurt dışı müteahhitlik yatırımlarının 20 milyar doların üzerinde gerçekleştiği bilinmektedir, bu artışın başlıca sebebi Türkiye'deki inşaat sektörünün yavaşlaması ve firmaların teknik ve yönetim kapasitelerinin gelişmesi ve daha profesyonel olması nedeniyle uluslararası projelerdeki rekabet gücünün artmasıdır. 1972den bu yana Türk inşaat firmalarının edindiği tecrübe ve kalitesinin Avrupa firmaları ile rekabet edebilecek düzeye ulaşmış olması ve fiyat kalite oranının yüksek olması Türk firmalarının güçlü rekabet faktörlerindendir. Fakat riski yüksek uluslararası projelerde yaşanan gecikmeler yurtiçinde yaşanan gecikmelerden çok daha fazla zaman ve para kaybına sebep olmaktadır. Yurt dışı inşaat projelerinde şirketlerin hukuki, çevresel, ekonomik, siyasi ve teknik sebeplerle inşaat projelerini sözleşme sürelerinde tamamlayamaması problemi çok sık yaşanmaktadır. Endüstride çalışan profesyonel katılımcılar arasında yapılan anketin analizi ile yapılan araştırma, Türk yüklenicilerin yurtdışı inşaat projelerindeki gecikme sebeplerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar müşavir firma tarafından çizim ve malzeme onaylarının geç verilmesi, müşteri tarafından yavaş karar verme ve planlama hatalarının gecikmelerin ilk üç sebebi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since 2001, that the activities of Turkish construction companies operating in various overseas construction projects as the main contractor or sub-contractor have rapidly increased. Especially in recent years, overseas contracting investments are known to be worth of more than 20 billion dollars per year, and the main reason for this is the slowdown of the domestic construction sector and the increase in the competitive strength of Turkish construction firms in international projects in terms of the technical and management capacities. Since 1972, as a result of improved experience and quality Turkish construction companies have been able to compete with European firms and the high-quality price ratio is one of the strongest competitive advantage for Turkish construction companies. However, delays in international projects, which are riskier than domestic construction projects, cause more time and money loss than delays in the base country. In international construction projects, due to the legal, environmental, economic and political and technical factors, it can be seen that construction companies often have delay problems and fail to complete construction project during the contract period. The present thesis aims to identify the causes of delays in overseas construction projects of Turkish contractors with a survey analysis among participants from the industry. Results reveal that delays in approval of drawings, materials by consultants, slow decision making by client, planning and scheduling deficiencies are the top three causes of delays.