Koroner arter hastalıkları tanısında dobutamin stress radiyonüklid ventrikülografinin yeri
  1. Tez No: 49845
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN VAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
43 ÖZET Bu çalışmada dobutamin stress radyonüklid ventrikülografinin (RNV) koroner arter hastalıkları (KAH) tanısındaki yeri araştırıldı. RNV bulguları elektrokardiografi ve koroner anjiografik bulgular ile karşılaştırıldı. Çalışmaya koroner arter hastalığı şüphesi olan toplam 48 hasta dahil edildi. Bu hastaların yapılan anjiografilerinde 26 tanesinde KAH tespit edildi ve bunların 24'ü erkek, 2'si kadın olmak üzere yaş ortalaması 53.5 ± 13.3 idi. Koroner arter hastalığı olmayan 22 hastanın ise 19'u erkek, 3'ü kadın ve yaş ortalaması 44.4 ± 11.0 idi. Çalışma için hastalara önce 2mg kalay pirofosfat 20 dakika sonra da 20 mCİ Tc-99m i.v. olarak verilerek dobutamin öncesi sol anterior oblik pozisyondan bazal RNV görüntüleri alındı. Bundan sonra hastalara ve kontrollere 1 0 ngr/kg dozdan başlanıp maximum 40 figr/kg kadar, her defasında 1 0'ar ngr/kg artırılarak 1 0 dakika boyunca dobutamin enfüzyonu yapıldı. Her bir dobutamin infüzyon basamağının son 5 dakikasında RNV görüntüleri kaydedildi. KAH'lığı olan hastalarda dobutamin sonrası EF değerlerinde bazale göre % 4.6 oranında bir artış meydana gelirken, KAHMığı olmayanlarda bu artış % 1 8.6 oranında idi. Koroner anjiografi sonuçları ile karşılaştırıldığında, KAH'nın tanısında dobutamin stress RNV'nin sensitivite % 80.7, spesifite % 86.3 olarak hesaplandı. KAH'nın tanısında Dobutamin Stress RNV'nin güvenli uygulaması kolay, noninvaziv ve tanı değeri yüksek bir test olduğu, egzersize uyum sağlayamayan veya egzersiz yapamayan hastalarda ve EKG'si nondiagnostik olan hastalarda yararlı olacağı düşünüldü. T^r, AAt %Ua
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the diagnostic value of dobutamine stress radionuclide ventriculography (RNV) was investigated. RNV findings were compared with ECG(electrocardiography) evidence and echocardiographic findings. Forty-eight patients with suspected CAD (coronary artery disease) were included in this study. Twenty-six (24 males, 2 females, mean age: 53.5±13.3 years) had angiographically proven CAD. The remaining 22 cases(19 males, 3 females) without CAD had a mean age of 44.4±1 1.0 years. Twenty minutes after the injection of 2 mg stannous pyrophosphate, 20 mCi Tc-99m-pertechnetate was administered i.v. and basal RNV study was performed on left anterior oblique position. Then, dobutamine infusion was carried out at each 10mg/kg/min dose increment from 10 to a maximum of 40 mg/kg/min throughout 10 minutes. RNV images were taken at the last 5 minutes of each dobutamine infusion. In patient with CAD, EF(Ejection Fraction) after dobutamine infusion was increased by 4.6% of the basal value, whereas this value was 18.6% in patients without CAD. Compared with the coronary angiographic findings, the sensitivity and specificity of DSRNV in the diagnosis of CAD were 80.7 % and 86.3 %, respectively. It is concluded that, dobutamine stress RNV offers a safe, readily available and very highly sensitive and specific screening test for detecting CAD and it may be useful, especially in patients who can not exercise or in whom exercise is inadequate and in patients with nondiagnostic ECG findings.