Koroner anjiyografi uygulanan hastalarda çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile koroner arter kalsiyum skorlama
- Tez No: 196123
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
K oroner arter hastalığı batı ülkelerinde ve ülkemizde en sık mortalite nedenidir.Koroner arter hastalıkları ve bunun sonucunda myokardial beslenme bozukluklarınasıklıkla sebep olan patoloji aterosklerozdur. Ateroskleroz, varlığı ve sebep olanetkenleri tespit edildiği taktirde tedaviyle durdurulabilen veya geriletilebilen,multifaktöryel, morbit ve mortalitesi olan bir hastalıktır.Koroner arter duvarında izlenen kalsiyum miktarı koroner plak miktarı ile ilişkiliolup aterosklerozun kesin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Gelecektekikardiyovasküler hastalık riskini önceden belirlemede koroner arter kalsiyum miktarı vedağılımının saptanması önemli bilgiler vermektedir. Aterosklerozun neden olduğukomplikasyonlar erken tanı ile belirgin derecede azaltılabilmektedir. Koroneraterosklerotik hastalık tanısında bugün için altın standart tanı yöntemi selektif koroneranjiyografi tetkikidir. Ancak hasta rahatı ve olası komplikasyonları açısında bazı riskleribulunan invaziv bir yöntemdir. İnvaziv bir işlem olması ve yüksek negatifliği nedeni ilenoninvaziv tanı yöntemlerine ihtiyaç duyulmuştur. Günümüzde noninvaziv tanı yöntemiolan koroner kalsiyum skorlama, bu tekniğe sahip merkezlerde yoğun olarakkullanılmaktadır.Çalışmamızda koroner arter hastalığı semptomları nedeniyle kardiyolojitarafından selektif koroner anjiyografi yapılan 100 olguya Çok Kesitli BilgisayarlıTomografi (ÇKBT) ile Koroner Arter Kalsiyum Skorlama(KAKS) tekniği uygulandı.Kalsiyum skoru değerlerine göre koroner arterlerde anlamlı stenoz (luminal ?50 stenoz)bulunma oranı araştırıldı. KAKS'ı sıfır olan 33 olgunun bir tanesinde anlamlı stenoztespit edildi(yalancı negatiflik %3, güvenilirlik %97 ). KAKS'ı pozitif olan 67 olgudakoroner arterde anlamlı stenozu tespit etmede sensitivite %98 ve spesifite %70 saptandı.Sonuç olarak KAKS ile bu konuda altın standart tanı yöntemi olan koroneranjiyografi sonuçları uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
Coronary Artery Disease ( CAD ) is the most frequent cause of the mortality inthe Western countries and also in our country. The cause of coronary artery disease isatherosclerosis and it cause less blood flows to heart muscle cell. Atherosclerosis is amultifactorial disease , that intercaptable and regressionable with effective treatment ,also these disease has been morbidity and mortality.C alcifications of the coronary artey wall are regerded as a recognized marker ofcoronary atherosclerosis. Quantified Coronary Calcificition can help identify persons athigher than anticipated risk of future coronary events. The standart of reference fordiagnosis of coronary artery disease still is conventional coronary angiography. Thehigh cost and significant procedure related morbidity and mortality rates associatedwith coronary angiography have motivated the search for a noninvasive alternativetechnique to assess coronary atherosclerosis. Coronary artery calcification score allowsnoninvasive assessment of coronary atherosclerosis,and a lot of medical center use it.I n this study, we were to investigate the accuracy of the Multi Detector CT( MDCT ) Calcium Scoring ( Ca-Sc ) and conventional coronary angiography in the100 symptomatic patient. We attempted to determine optimal quantities of calciumscore to distinguish among significant luminal stenosis(50 % or greater ). We found thatonly one patient with greater 50 % stenosis in the absence of calcification(falsenegativity 3%, reliability 97 %). MDCT demonstrated coronary calcium 67 patientssubsequently found to have angiographically confirmed significant coronary disease(98% sensitivity and 70 % spesivity).T h e result , Coronary Artery Calcium Scoring is a highly sensitive andmoderately spesific test like conventional coronary angiography .