TTK Üzülmez bölgesinde üretim yapılan kömür damarlarının yıkanabilirlik özellikleri ve kullanım açısından değerlendirilmesi
Washability and petrographic properties of coal seams in Uzulmez basin
- Tez No: 498454
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT KIZGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Üzülmez havzasındaki taşkömürü damarlarının yıkanabilirlikve petrografik özellikleri incelemiştir. Üzülmez havzasındaki taşkömürü üzerinde yıkanabilirlik deneyleri yapılmış ve deneysel verilere göre de yıkama eğrileri çizilmiştir. Kömür peletleri dökülerek petrografik analizler yapılmış kömürün içerisindeki kömür grupları belirlenmiştir. Havza kömürünün elementel analizi ve kalori analizi yapılmış olup, havzaya uygun kül-kalori, hidrojen-kül, karbon-kül denklemleri ve Kül-hidrojen, kalori-karbon diyagramları oluşturularak havzadaki kömürlerin petrografileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of petrographical properties and washability characterization for Üzülmez Basin (Zonguldak) coal swasrealized. Float and sink analysis was carried out on the sample staken from Üzülmez Basin and their washability figures were obtained. In order to carry out petrographical observations, coal pellets were formed in laboratory and the coal samples from each seam were characterized in terms of their maceral composition. Not only elemental analysis was carried out on the samples but also calorific values of each sample was determined. Ash-calori, hydrogen-ash, carbon-ash equation sand ash-hydrogen, calori-carbon diagrams were obtained for the Üzülmez Basin coal sand their petrographic characterization were discussed.