Medikal linaklarda kullanılan yüksek enerjili foton ışınları ile farklı ahşap malzeme hedeflerinin doz kalınlık ilişkisi formülleri kullanılarak incelenmesi
Analysis for the interrelation of the dose and thickness between the high energy photon lights used in medical linacs and different wooden materials
  1. Tez No: 498465
  2. Yazar: MAHMUT ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, 6 MeV ve 18 MeV enerjili foton ışınları kullanılarak farklı kalınlıklarda ( 0,5 cm, 1 cm, 1,5 cm, 2 cm, 2,5 cm, 3 cm, 3,5 cm, 4 cm, 4,5 cm, 5 cm, 6 cm, 7 cm, 8 cm, 9 cm ) ve farklı alan boyutlarında yerli çam, ceviz, dut, kayın, meşe, köknar, venge gibi farklı ahşap malzeme örnekleri ile doz ve kalınlık ilişkisi incelenmiştir. Ölçümlerde Siemens marka Oncor Impression model lineer hızlandırıcı, PTW marka paralel iyon odası, su eşdeğeri katı su fantomu kullanılmıştır. 0o gantry açısında 6 MeV ve 18 MeV enerjili X-ışınları kullanılarak katı fantom 5cmx5cm,8cmx8cm,10cmx10cm,12cmx12cm alan açıklıkları için ayarlanarak doz ölçümü yapılmıştır. Daha sonra farklı ahşap malzemelerin aynı alan açıklıklarında farklı kalınlıklarda doz ölçümü yapılarak, bu malzemelerin durdurma güçleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı Medikal Linakların kullanıldığı laboratuvarlarda kaplama malzemesi olarak kullanılan farklı tipteki ahşap malzemelerin durdurma gücünün deneysel olarak incelenmesidir. Bu tip ahşap malzemelerin, cihazların bazı yerlerinde kaplama olarak kullanılma durumu da mevcuttur. Ayrıca bazı ahşap malzemelerin temini kolay ve ucuz olduğu için, zırh malzemesi olarak da kullanılması mümkün olabilir. Bu durumda bu malzemelerin durdurma gücünün ölçülmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, dose and thickness interrelation of wooden materials are on various type of wooden materials made of pine, walnut, mulberry, beech, oak, fir and wenge trees with a surface area of and different thicknesses (0.5 cm, 1 cm, 1.5 cm, 2 cm, 2.5 cm, 3 cm, 3.5cm , 4cm, 4.5 cm, 5 cm, 6 cm, 7 cm, 8 cm, 9 cm) analyzed by using photon rays with an energy at 6 MeV and at 18 MeV Siemens Oncor Impression Model linear accelerator, PTW model parallel ion chamber and water equivalent water phantom are used during the measurements. X-rays with an energy of 6 MeV and 18MeV are appliedat 0o grant angle; and solid phantom is adjusted for 5cmx5cm, 8cmx8cm, 10cmx10cm, 12cmx12cm surface area in order to make the dose measurements. Afterwards, dose measurements are carried out on different type of wooden materials with different thicknesses and then stopping power of these materials are compared with rigid water phantom. Purpose of this study is to be examined as experimental analysis of the stopping power of different type wooden materials used as a covering material in the laboratories where Medical Linac is used. These wooden materials are possible to be used as a covering material on some parts of the devices (Linacs). Moreover, wooden materials can be used as a shield (covering) material. Because of their reachable and cheaper. In this context, it is important to measure the stopping power of such wooden materials.