Bazı hedef halo çekirdek reaksiyonları için skyrme potansiyeli kullanarak nükleer reaksiyon tesir kesiti formüllerinin incelenmesi
Investigation of nuclear reaction cross section formulas by using skyrme potantial for some target halo nuclei reactions
- Tez No: 498464
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, proton halosu olan 17F ve 19F hedef çekirdekleri seçilmiştir. Seçilen17F ve 19F hedef çekirdekleri için nötronlarla oluşturulan nükleer reaksiyon tesir kesitleri SKM* kuvvet parametresi kullanılarak yoğunluğa bağlı olarak hesaplanmıştır. Hesaplamalarda Tel ve ark (2003) tarafından geliştirilen (n,p) ampirik tesir kesit formülü ve literatürden elde edilen deneysel veriler kullanıldı ve sonuçlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 17F and 19F target nuclei isotopes which are proton halo were selected. The nuclear reaction cross-sections are calculated by neutrons for the selected 17F and 19F target nuclei depending on density calculated by using the SKM* strength parameters. In calculations, the (n,p) empirical cross-section formula developed by Tel et al. (2003) and experimental data obtained in the literature were used and then results are discussed.