Bazı osmiyum izotoplarında fotonötron reaksiyon tesir kesiti hesaplanması
Photoneutron reaction cross-section calculations in some osmium isotopes
  1. Tez No: 622782
  2. Yazar: KEMAL TAŞDÖVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nükleer reaksiyonlar ve nükleer fiziğin kullanım alanları günümüzde yaygınlaşmış ve çeşitlenmiştir. Özellikle teknolojik gelişmelere paralel ilerleyen nükleer fiziğin uygulamaları bu konudaki çalışmaların sayısını ve önemini artırmaktadır. Nükleer reaktörlerden medikal tıp alanına, astrofizikten zırhlama konularına kadar geniş bir yelpazede söz konusu çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada bazı osmiyum izotoplarının fotonötron reaksiyon için tesir kesiti hesaplamaları yapılmıştır; ki bu hesaplamalar medikal tıp, radyasyon zırhlama ve astrofizik için önemlidir. Bu reaksiyonların tesir kesiti hesaplamalarının önceden yapılması ve bilinmesi özellikle uygulama alanları açısından önemlidir. Nadir ve ağır elementlerden olan Osmiyum, medikal tıp cihazı LİNAK'larda kullanılan bir elementtir. Bu tezde; özellikle medikal fizik, astrofizik ve zırhlama alanlarında önemli bir yeri olan Osmiyum izotoplarının fotonötron (γ,n) reaksiyonlarının tesir kesitleri TALYS nükleer kod programı ile hesaplanarak elde edilen değerler deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nuclear reaction and application of nuclear physics widespread recently. Especially the applications of nuclear physics, which progress parallel to technological developments, increase the number and importance of the studies in this subject. From nuclear reactors to medical medicine, astrophysics to shielding, a wide range of studies being conducted. In this thesis photoneutron reaction cross section of some osmium isotopes have been calculated which have important for medical medicine, radiation shielding and astrophysics. The preliminary identification, and identification of these cross section calculation is particularly important in terms of their application. Osmium, which is rare and heavy element, is also used in the medical device Linac. In this thesis; photoneutron reaction cross sections calculated by TALYS nuclear code of some Osmium isotopes, programme, which have an important role especially in medical physics, astrophysics and radiation shields, are compared with experimental results and interpreted.