Sıvı sintilasyon sayımında kalite güvenliğinin sağlanması
Liquid scintillation counting quality control
  1. Tez No: 49848
  2. Yazar: KADER GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek duyarlılığa sahip sıvı sintilasyon sayıcıları çok küçük miktarda ve geniş aralıktaki 0", y ve X ışını yayan radyoaktif maddeleri ölçebilirler. Bu nedenle, bu aygıtların kalite güvenilirliği diğer aygıtlarda olduğu gibi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, sıvı sintilasyon sayıcının hassasiyet ve güvenilirliğini değiştirebilecek çeşitli faktörlerin üzerinde durulmuştur, öncelikle, aygıtta en çok kullanılan radyonüklidler olan 14C ve 3H'un etkinlikleri araştırılmış, 14C için etkinlik % 96 ve 3H için etkinlik % 64 bulunmuştur. Daha sonra da aygıttan kaynaklanan faktörler araştırılmıştır. Aygıttan kaynaklanan faktörlerin araştırılmasında da, aygıtın stabilitesinin ve linearitesinin deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerde aygıtın sisteminde bulunan IPA test protokolü uygulanmış ve sonuçlar sistemin belirttiği aralıklarda bulunmuştur. Aygıttan kaynaklanan faktörlerin sonuncusu olarak da sıcaklık üzerinde durulmuştur. Yapılan deneylerin sonucunda, seçilen örneklerin yüksek etkinlikte olmalarından dolayı, literatürlerde de belirtildiği gibi, sıcaklık sayım sonuçlarını etkilememiştir. Ancak literatürlerde, düşük etkinliklerde sıcaklığın sayım hızını etkilediği belirtilmektedir. Buna göre, özellikle etkinliği bilinmeyen veya düşük etkinlikteki örneklerin sayımında, aygıtın sayımdan 30 dakika önce açılması ve örneklerin aygıt sıcaklığına getirilmesi gerektiği önerilmektedir. Son olarak, örnekten kaynaklanan faktörler saptanmıştır. Bu faktörler ise kısaca, vial çeşitleri, viale konulan sıvı hacmi, kimyasal ya da renk faktöründen kaynaklanan sönme, beta partikül enerjisi, luminesans ve elektrostatik etkiler olarak sıralanabilir. Yukarıda sözü edilen çalışmalarda görülmüştür ki, aygıttaki sayım hızını etkileyen faktörlerin en önemlilerinden birisi de örnekten kaynaklanan sönmedir. Bu nedenle örnekler hazırlanırken sönme yaratacak tüm koşullar gözden geçirilip uygun kokteyl, vial ve örneğe uygun sönme düzeltme işlemlerinden biri seçilmelidir. Bu çalışmada kullanılan aygıtta bulunan sönme düzeltme parametrelerinden SIS ve tSIE parametrelerinin ise, uygulanması kolay ve birçok örnekte kullanılabilen parametreler olduğu saptanmıştır. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY Liquid sintillation counters having high sensitivities could measure the radioactive materials emitting (3“, y and X rays which are in a large range and in small quantities. For this reason, the reliabilities of such instruments have great importance. In this study, several factors having the ability to change the sensitivity and the reliability of liquid sintillation counters has been studied. Firstly, efficiencies of 14C ve 3H which are the common radionuclides used in this instrument, and secondly, the factors caused by the instrument itself have been researched. The efficiencies of 14C and 3H have been determined as 96 % and 64 % respectively. For this reason, stability and linearty of the instrument have been tested. On the experiments, IPA test protocol was applied and the results were obtained in the range approved by the system of the instrument. Temperature was also performed as a factor caused by the instrument. At the end of the experiments, due to the high efficiencies of the samples selected, it was observed that, temperature did not affect the count rates as expressed in the literature. However, according to the literature, temperature affects the count rate in low efficiencies. For this reason, especially in the counts of the samples with low or unknown efficiencies, instrument should be run 30 minutes before the count and the temperature of the samples should be same with that of the instrument. Finally, the factors caused by the samples have been performed. These factors could be summarized as the type of the vial, volume of the vial contents, chemical and colour quenching, the energy of the p”particle, luminesence and electrostatic discharge. According to the study mentioned above, one of the most important factors affecting the count rate is the quenching. When preparing the samples, all of the factors which may cause quenching should be taken into consideration and the most suitable cocktail, vial and the quench indicating parameter should be selected. 76