Tc-99m ile işaretlenebilen myokard perfüzyon sintigrafisi ajanlarının hücresel biokinetiklerinin incelenmesi
- Tez No: 49849
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LALE KOSTAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Son yıllarda Tc-99m ile işaretli bazı ajanların bölgesel kan akımı ve hücre canlılığını değerlendirmedeki etkinlikleri araştırılmaktadır. Bu ajanlar üstün fiziksel özellikleri nedeniyle myokard perfüzyon görüntülemelerinde Tl- 201 'e göre daha uygun görünmektedir. Bu ajanların myokardial lokalizasyonunda rol oynayan fiziksel ve biyokimyasal mekanizmaların anlaşılması her birinin sağladığı tanısal bilgiyi kavramamız için önemli olduğu gibi yeni radyofarmasötiklerin geliştirilmesinde değerli bilgiler sağlayacaktır. Bu çalışma, kalp preparatlarında diferansiyel santrifügasyon tekniğini kullanarak yeni geliştirilen Tc~99m işaretli ajanlardan Sestamibi ve Tetrofosmin'in hücre içi dağılımını belirlemek amacıyla yapıldı. Sestamibi ve Tetrofosmin'in hücre içi fraksiyonlardaki dağılımı ile başlıca hücre içi fraksiyonları yansıtan enzimlerin dağılımı arasındaki ilişki belirlendi. Sonuçlar her iki ajanın da başlıca hücre içi lokalizasyonunun sitozol olduğunu göstermektedir. Ancak, kalp hücre agregatlarında yapılan direk analizlerle Tc- 99m Sestamibi'nin spesifik olarak mitokondride lokalize olduğunu ispatlanmış olduğundan bu sonuçların doku homojenizasyonu ve fraksinasyonu sırasındaki artefaktlardan kaynaklandığı düşünülmüştür. Sonuç olarak, myokard dokusunun fraksinasyonu kompleks ve hataya açık bir yöntem olduğundan, radyofarmasötiklerin hücre içi dağılımlarının incelenmesinde kalp hücre kültürü çalışmalarının, mikrootoradyografi ve EPXMA gibi direk yöntemlerin diferansiyel santrifügasyona nazaran daha uygun yöntemler olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In recent years, several Tc-99m labeled myocardial perfusion agents have been under investigation to determine their efficacy in assessing regional myocardial blood flow and cellular viability. These Tc-99m based agents may be more optimal than TI-201 for myocardial perfusion imaging because of superior physical characteristics. Knowledge of the physical and biochemical mechanism which account for the myocardial localization of these agents is important in understanding the diagnostic information each can provide and understanding of these mechanisms will provide an important design strategy for new radiopharmaceuticals. The aim of this study was to investigate the subcellular distribution of two newly developed myocardial agents, Sestamibi and Tetrofosmin, in a whole heart preparation by differential centrifugation. Enzymes that represents major subcellular fractions were correlated with radiopharmaceutical content in subcellular fractions. The results showed that the major subcellular site of localization of both agents is the cytosol. However, we think this was due to an artifact of the tissue homogenization and fractionation techniques, particularly during the centrifugation steps, because, direct analysis of heart cell aggregates has indicated specific mitochondrial retention of Sestamibi. In summary; because, subcellular fractionation of myocardial tissue is complex and delicate task, cultured heart cell preparations and direct methods such as microautoradiography and EPXMA may be more convenient for subcellular studies of radiopharmaceuticals. 60