Web tabanlı disleksi ev okulu yazılım sistemi
Web based dyslexia homeschooling software system
- Tez No: 498502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bir gelişim/öğrenim bozukluğu olarak bilinen ve erken yaşlarda yeterli destek alındığında tedavisi mümkün olan ülkemizde özel öğrenim güçlüğü olarak bilinen disleksi rahatsızlığına sahip geç yaştaki bireyler özel tedavi merkezlerinde sınırlı süreli destek görmektedirler. Yapılmış olan bu tez çalışmasında bu rahatsızlığının Türkçe dilindeki tedavi materyallerinin az olduğu gözlemlenmiş olup, tez çalışması kapsamında oluşturulmuş web tabanlı bir sisteme dâhil edilen yedi farklı çalışma modülü altında disleksi rahatsızlığına sahip bireylerin ev ortamında ve ebeveynleri eşliğinde çalışmalar yaparak bireylerin gelişmesine ve tedavi sürecine destek sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dyslexia is a developmental disorder and can be treated in early ages when treated properly. Young people who have dyslexia are able to get a limited treatment in special treatment centers. In this thesis, it is observed that there are not enough Turkish materials. It has been aimed to help patient's treatment and development by making possible to patients practice with their parents in home environment with web-based system with seven different practicing modules.