İş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanların görüş ve düşünceleri
Opinions and thoughts of employees on occupational health and safety
  1. Tez No: 498503
  2. Yazar: ZİYA ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL, UZMAN UTKU ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET İş sağlığı ve güvenliği konusunda en riskli gruplardan bir tanesi sağlık çalışanlarıdır. Bu konu aynı zamanda sağlık hizmetlerinde kalite kavramı ile de yakından ilişkilidir. İşyerindeki uygulamalar ve alınacak tedbirler, çalışanların memnuniyeti ve sağlık sisteminde kalitenin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Ülkemizde, üçüncü basamak eğitim araştırma hastanelerinde çalışanların bu konudaki görüş ve düşüncelerini araştıran yayınlar nadirdir. Çalışanlarda farkındalık oluşturarak; kendi sağlıklarını nasıl koruyabileceklerini görmelerini sağlamak, bu çalışma için önemlidir. Çalışma, 2017 yılında, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nin farklı idari birimlerinde görev yapan 120 birey ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara araştırmacılar tarafından geliştiren sosyo-demografik verilere yönelik olarak anket ile yine araştırmacılar tarafından oluşturulan“görüş ve düşünce”anketi uygulanmıştır. Anketin güvenilirlik düzeyi hesaplandığında; oldukça yüksek bulundu (Cronbach's Alpha değeri:0.982). Ankette, (Devletin güvenlik kültürü üzerine en önemli etkinliği, gerekli koşul ve standartları mevzuatla düzenlemek ve denetimi sağlamak olmalıdır) 74,40 puan ile en önemli sorun olarak görülmektedir. Soru.4 ise (İş kazalarını ve meslek hastalıklarını önleme adına önceden risk değerlendirmesi yapılmalıdır) 62,23 puan ile en az üzerinde durulan konuydu. Üretim verimliliği ve bir ülkenin en önemli zenginlik kaynağı olan insan gücünün daha rantabıl şekilde değerlendirilmesi iş güvenliğinin sağlanması ile bire bir ilişkilidir. Bu çalışma ile, bir eğitim araştırma hastanesi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusundaki görüş ve düşünceleri belirlenmiş, yapılan bilgilendirmeler ile mesleki veya iş ile ilgili rahatsızlıkların önüne geçilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health workers are one of the most risky groups in terms of occupational health and safety. This issue is also closely related to the concept of quality in health care. The practices and precautions to be taken at the workplace are important for the satisfaction of employees and for the sustainability of quality in the health system. In our country, publications investigating the views and thoughts of employees in tertiary education research hospitals are rare. By creating awareness among employees; to see how they can protect their own health is important for this study. The study was conducted with 120 individuals working in different administrative units of Atatürk Education Research Hospital of İzmir Kâtip Çelebi University in 2017. The“socio-demographic data”and“opinion and thought”questionnaires; developed by participant researchers, was applied. When the reliability level of the questionnaire is calculated; (Cronbach's Alpha value: 0.982). In the questionnaire (the most important event on the security culture of the state, the necessary conditions and standards must be regulated and supervised) is seen as the most important problem with 74.40 points. For the question 4 (risk assessment should be done in advance in order to prevent occupational accidents and occupational diseases) 62.23 points were received, and it was the least mentioned point. Production efficiency and evaluating the human power, which is the most important source of wealth of a country, in a more rational way is related to the provision of job security. With this study, the opinions and thoughts of occupational health and safety of employees of an educational research hospital were determined; with the provided informations, occupational or business related inconveniences were prevented.