Güney ege bölgesindeki alabalık işletmelerinden izole edilen Lactococcus garvieae suşlarının e test kullanılarak antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması
Researching antibiotic susceptibility of Lactococcus garvieae isolated from rainbow trout farms in south aegean region with e test
- Tez No: 498504
 - Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TANSEL TANRIKUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Microbiology, Aquatic Products
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Lactococcus garvieae, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) çiftliklerinde büyük ekonomik kayıplara neden olan, şiddetli hemorojik lezyonlar ve iştahsızlık gibi semptomlara neden olarak yüksek mortaliteye sebebiyet veren, zoonoz karakterli bir bakteridir. Özellikle alabalık yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Güney Ege Bölgesi'nde de birçok işletmede suların ısındığı yaz aylarında görülmektedir. Hastalığın tedavisinde antibiyotiklerin yoğun olarak kullanılması, antibakteriyel direncin şekillenmesine sebep olarak yapılacak olan tedavilerde başarı oranını düşürmekte ve aynı zamanda hastalığın kontrolünü oldukça zorlaştırmaktadır. Bu sebeple hızlı tanı ve klinik testlere olan ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Güney Ege Bölgesi'ndeki alabalık işletmelerinden izole edilen L. garvieae'nin antibiyotik duyarlılıklarının ve MİK (minimum inhibitör konsantrasyon) değerleri araştırılmıştır. Bu amaçla 5 farklı lokasyondan toplamda 20 adet suş izole edilmiştir. Bu suşların identifikasyonu için morfolojik ve biyokimyasal özellikleri incelenerek Rapid ID 32 STREP (bioMérieux®SA, France) test kiti kullanılarak sonuçlar APIWEB™ ile değerlendirilmiştir. İdentifiye edilen L. garvieae suşlarında amoksisilin/klavulanik asid (2/1), amoksisilin, ampisilin, klindamisin, doksisiklin, enrofloksasin, eritromisin, fosfomisin, streptomisin, trimetoprim/sülfametoksazol (1/19) antibiyotiklerine karşı E Test kiti (bioMérieux®SA, France) kullanılarak MİK değerleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda E Testlerde; amoksisilin 0,25 - 6 µg/ml, amoksisilin/klavulanik asid (2/1) 0,25 - 8 µg/ml, ampisilin 0,19 - 3 µg/ml, klindamisin 16 - 192 µg/ml, doksisiklin 0,75 - 32 µg/ml, enrofloksasin 0,25 - 3 µg/ml, eritromisin 0,023 - 1 µg/ml, fosfomisin 192 - 1024 µg/ml, streptomisin 16 - 512 µg/ml aralığında MİK değerleri kaydedilirken trimetoprim/sülfametoksazol (1/19)'e MIC > 32 µg/ml olarak kaydedilmiştir. Yapılan bu çalışma ile Lactococcosis'in tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı MİK değerleri kantitatif olarak ölçülmüş ve antimikrobiyal duyarlılıkları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lactococcus garvieae is caused to important economic losses for rainbow trout farms (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) especially in summer, in South Aegean Region which is a zoonotic bacteria. Lactococcosis have a high mortality that is caused to hemorrhagic lesions and anorexia. For treatment of the disease, using various antibiotics frequently is caused to become resistant to these chemicals of the bacteria and then reduce the achievement rates of treatments and get under control the disease. For this reason, need to rapid diagnostic and clinical tests is occurring. This research have target to determine MIC (minimum inhibition concentration) values and antimicrobial susceptibilities of 20 L. garvieae strains, which isolated from different 5 location in South Aegean Region, against to amoxicillin/clavulanic acid (2/1), amoxicillin, ampicillin, clindamycin, doxycycline, enrofloxacin, erythromycin, fosfomycin, streptomycin, trimethoprim/sulfamethoxazole (1/19) with E Test (bioMérieux®SA, France). Rapid ID 32 STREP (bioMérieux®SA, France) was used for identification of strains from diseased rainbow trout and then investigated on APIWEB™. Although the research recorded that specific MIC results; amoxicillin between 0,25 - 6 µg/ml, amoxicillin/clavulanic acid (2/1) between 0,25 - 8 µg/ml, ampicillin between 0,19 - 3 µg/ml, clindamycin between 16 - 192 µg/ml, doxycycline between 0,75 - 32 µg/ml, enrofloxacin between 0,25 - 3 µg/ml, erythromycin between 0,023 - 1 µg/ml, fosfomycin between 192 - 1024 µg/ml, streptomycin between 16 - 512 µg/ml, and trimethoprim/sulfamethoxazole (1/19) MIC > 32 µg/ml. In this research have a target to determine the resistance of bacteria against and quantitative MIC rates for the antibiotics, that is used for the treatment of Lactococcosis, via E test.