8.8 kalite sınıfındaki bağlantı elemanlarının mikro alaşımlı çelikler kullanılarak ışıl işlemsiz üretilmesi
Cold forging of non-heat treated fasteners parts with grade 8.8 using micro-alloyed steel
  1. Tez No: 498505
  2. Yazar: TAYFUR YAVUZBARUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH CEMAL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, mekanik özellikleri geliştirilmiş 27MnSiVS6, S550MC, 35V1 ve 22MnB5Ti mikro-alaşımlı çeliklerin kullanımı ile ISO 898-1“Mechanical properties of fasteners made of carbon steel and alloy steel —Part 1: Bolts, screws and studs with specified property classes — Coarse thread and fine pitch thread”de belirtilen 8.8 kalite sınıfına uygun bağlantı elemanları herhangi bir ısıl işlem uygulanmaksızın özel istasyon tasarımları geliştirilerek soğuk dövme yöntemi ile üretimi incelenmiştir. Bu çalışmada kalıplarda oluşabilecek kusurların yakalanması, dövme yüklerinin ve kalıpta oluşan gerilmelerin tespit edilmesinin yanı sıra kalıp ömür tahminlerinin yapılması, kalıntı gerilmelerin ve malzeme akışının tespit edilmesi ve soğuk dövme sonucunda elde edilecek mekanik özeliklerin proje öncesinde tahmin edilmesi için sayısal simülasyon kullanımı ile üretim benzetimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
By the use of mechanically improved micro-alloy steel 27MnSiVS6, 35V1, S550MC and 22MnB5Ti the ball stud, M6 DIN933 and M8 DIN933 with grade 8.8 which is in accordance with the properties mentioned in ISO 898-1“Mechanical properties of fasteners made of carbon steel and alloy steel —Part 1: Bolts, screws and studs with specified property classes — Coarse thread and fine pitch thread”is manufactured by cold forging with no subsequent heat treatment procedure and by developing unique station designs. In this study, manufacturing simulations are carried out by using numerical simulation techniques in order for capturing the probable die defects, determining the process parameters such as press forces, die stresses as well as predicting the tool life, residual stresses, material flow and forecasting the mechanical properties occurred after forging previous to project initiation.