Erzincan şehir merkezinde bulunan yeşil alanlardaki trombidioid akar (Acari:Trombidioidea) faunasının belirlenmesi
Determination of the trombidioid akar fauna (Acari:Trombidioidea) in green areas in Erzincan city center
  1. Tez No: 498509
  2. Yazar: EBRU AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SEVSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, 2016-2017 yılları arasında Erzincan il merkezinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına ait yeşil alanlardan toplanan trombidioid akarlar değerlendirildi ve beş familyaya ait on tür teşhis edildi. Bu türlerden; Allothrombium catalarmutensis sp. nov.,Diplothrombium spp., Willmanellaerzincanica sp. nov.veAllohrombium kekko'nun ergini bilim dünyası için yenidir. Microthrombium pusillum'un deutonimfi ise Türkiye faunası için ilk kez bu çalışma ile tanımlanmıştır. Gonothrombium oudemansium, Feider, 1948 Trombidium mediterraneum, Berlese, 1910, Podothrombium filipes, C. L. Koch, 1837, Rhinothrambium inopium Hull, 1918 ve Dolichothrombium Anatolia Mąkol and Sevsay, 2011 çalışma alanından ilk kez elde edilmiştir. Bilim dünyası ve Türkiye faunası için yeni olan türlerin özgün şekilleri çizildi, tanımları yapıldı ve morfolojik ölçüm tabloları oluşturuldu. Teşhis edilen türlerin tamamının yaşam alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verildi. Familya ve cins teşhis anahtarları düzenlendi. Ayrıca çalışma alanı için yeni kayıtların morfolojik yapılarının ölçümleri, daha önceki örneklerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, trombidioid mites collected from green areas in Erzincan province between 2016-2017 were evaluated and ten species belonging to five families were diagnosed. Of these; Allothrombium catalarmutensissp. nov.,Diplothrombiumspp.,Willmanella erzincanicasp. nov. and adult of Allothrombium kekko are new to World of science. Deutonypmh of Microthrombium pusillum hase firstly been described with this study. Gonothrombium oudemansium, Trombidium mediterraneium, Podothrombium filipes, Rhinothrambium inopium and Dolichothrombium anatolia have firstly been from working area. Original forms of new species for the science world and Turkish fauna were drawn, definitions were made and morphological measurement tables were given. The habitats and distributions of all of the identified species, in the World and Turkey, are given. Identification keys of family and genera were arranged. Furthermore, the measurements of morphological characters of new records for research area are compared with the previous examples.