Increasing the efficiency of dye-sensitized solar cells using ionic liquid based electrolytes
Boya duyarlılaştırılmış güneş pillerinin verimlerini iyonik sıvı esaslı elektrolitler kullanarak artırmak
  1. Tez No: 498508
  2. Yazar: MUSTAFA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTUĞRUL SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yüzyılda dünyanın enerji ihtiyacı sürekli artmaktadır ve de daha yeni ve daha çevreci enerji kaynağı arayışları sürmektedir. Bunun bir sonucu olarak, yenilenebilir bir enerji çeşidi olarak Güneş Pilleri öne çıkmıştır. Güneş'in verimli kullanıldığına tüm dünyadaki ihtiyaca hayli hayli yetecek ve hiç bitmeyen sürekli bir enerji kaynağı olması, bu konudaki bilimsel çalışmaları tetiklemiştir ve güneş pilleri çalışmaları yoğunlaşmıştır. Malzemelerdeki ekonomik etmenlerin etkisiyle bu konuda üç evrede günümüze kadar gelinmiştir. Ucuz olması, temininin kolay olması ve de organik boya esaslı yapısının gelişen organik kimya ile gelişime açık olması; bu organik boya esaslı güneş pillerini cazip hale getirmiştir. Bu cihazların verimlerinde önemli olan iki faktör kullanılan boya ve de elektrolittir. Önemli ölçüde gelişmekte olan bu sistemlerde, son dönemde iyonik sıvı esaslı elektrolitlerin kullanıldığı çalışmalar üzerine yoğunlaşılmıştır. Biz de yaptığımız bu çalışmada iyonik sıvı elektrolit üzerine yoğunlaştık ve verimi geliştirmeye çalıştık. Üretilen DSSC aygıtlarının I-V karakterizasyonları incelenmiş ve de performanslarına ilişkin verimler araştırılmıştır. Sonuç olarak da iyonik sıvı esaslı elektrolitin DSSC aygıtlarının verimlerini artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the last century, the energy demand of the world has been continuously increasing,and new and more environment-friendly energy sources search continues.As a result, Solar Cells have emerged as a renewable energy type. With the fact that when the sun is used efficiently it is a constant source of energy and a never-ending source of energy all over the world, triggering scientific studies on this subject and intensifying studies on solar batteries.With the influence of the economic factors in the materials, this issue has come up in three phases day by day. The fact that it is cheap, easy to procure, and that the organic dye-based structure is evolving with developing organic chemistry has made these devices attractive.Two factors that are important in the efficiency of these devices are the dye and the electrolyte. In these significantly developing systems, we have focused on recent studies on the use of ionic liquid based electrolytes. In this work, which we did, we concentrated on the ionic liquid electrolyte and tried to improve the efficiency. I-V characterizations of the produced DSSC devices were viewed, and the performance related efficiency was investigated. As a result, ionic liquid based electrolyte has been shown to increase the efficiency of DSSC devices.