Doygun akım değerinin normal ve kar yağışlı havalarda karşılaştırılması: Erzincan ili örneği
Comparison of saturation flow rate in normal and snowy weather: Erzincan province sample
- Tez No: 653710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM FERİT BAYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, sinyalize kavşak tasarımında büyük oranda etkisi olan doygun akım değerinin karlı hava şartından etkilenip etkilenmediğini ifade etmektir. Bu doğrultuda veriler toplanıp analiz edilerek karşılaştırma yapılması hedeflenmiştir. Çalışma sahasını Erzincan ili şehir merkezinde bulunan Dörtyol ve Nedim Muradoğlu kavşakları oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan veriler, iki sinyalize kavşakta sabah ve akşam zirve saatlerde, karlı ve normal hava şartlarından elde edilmiştir. Doygun akım hesabı için zaman zincinden aralık yöntemi kullanılmıştır. Kavşak kollarına ait zaman cinsinden aralık değerleri ve zaman cinsinden doygun aralıklar hesaplanmış, başlangıç zaman kayıpları belirlenmiş ve doygun akım değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen hesaplamalar karlı ve normal hava koşulları için ayrı ayrı irdelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışmada elde edilen zaman cinsinden aralık değerlerinin kaçıncı taşıtta doygun aralığa ulaştığını belirlemek için Anova testi yapılmıştır. Anova testi sonucu karlı hava koşullarının doygunluğa ulaşılan taşıt sırasına etkisi gözlemlenmemiştir. Zaman cinsinden doygun aralık değerleri (hs), normal hava koşullarına göre karlı hava koşullarında artış göstermektedir. Zaman cinsinden doygun aralık değerlerindeki artış doygun akım değerlerinde azaltıcı etkiye sebep olmuştur. Yapılan diğer çalışmalarda karlı havaların doygun akım değerlerinde azaltıcı etkisi elde edilmiş ancak Erzincan' da yapılan çalışmada kar yağışının az olması, kavşak kapasitelerinin yeterli olması ve trafik yoğunluğunun az olmasından dolayı etki çok az bulunmuştur. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında karlı havanın doygun akım değeri üzerindeki azaltıcı etkisi elde edilmiştir. Karlı hava şartının doygun akım değerindeki azaltıcı etkisi sürücülerin zorlu hava şartlarında trafik bilgilendirmesi, bazı önlem ve tedbirlerle çözülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether the saturation flow rate, which has a great effect on signalized intersection design, is affected by snowy weather conditions. Accordingly, it is aimed to compare and analyze the data collection. Dörtyol and Nedim Muradoğlu intersections in the city center of Erzincan are determined as the study fields. The data of the study is collected in these two signalized intersections on the snowy and snowless weather conditions at the peak busy time of traffic in the morning and in the evening. Saturation flow rate for the headway method has used. The headway and the saturated headway are calculated, the beginning time loss is stated and saturation flow rate is calculated. The received calculations are examined and compared for snowy and snowless weather conditions separately. ANOVA test was conducted to determine in which vehicle the headway values obtained in the study reached the saturation headway. After the ANOVA test, it is not observed that snowy weather conditions effect the saturation of vehicle queuing. The saturated headway rate (hs) shows an increase on snowy weather according to snowless weather conditions. The increase of the saturated headway rate causes reducing effect on saturation flow rate. In other studies, the reducing effect of snowy weather on saturated flow values was determined. In the study carried out in Erzincan, the effect was found to be very low due to the low snowfall, sufficient intersection capacities and low traffic density. Consequently, it is cleared in this study that snowy weather has a reducing effect on saturation flow rate. The reducing effect of snowy weather conditions on saturation flow rate can be managed with the informing of drivers and with some precautions.