PLC kontrollü SILAR cihazı yapımı
PLC controlled SILAR machine manufacturing
  1. Tez No: 498512
  2. Yazar: UMUT ŞÜKRÜ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS AKALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4760
Özet
Bu çalışmada, ince film kaplama metotlarından birisi olan Ardışık İyonik Tabaka Adsorpsiyon ve Reaksiyonu (SILAR) metodu ele alınarak bu metodu otomatik olarak uygulayacak cihaz yapımı gerçekleştirildi. SILAR metoduna etki eden parametreler; çözelti konsantrasyonu, çözelti pH'sı, çözeltilerin sıcaklığı, SILAR döngü sayısı ve bekleme süreleri gibi SILAR metoduna etki eden parametreler ayrı ayrı incelendi. Bu parametrelerden biri olan çözeltilerdeki bekleme süresi üzerinde özellikle durularak yapılan SILAR cihazının bu parametre üzerindeki olumlu etkisi anlatıldı. Yapılan bu çalışmada, SILAR metodu çok kolay bir metot olmasına rağmen tamamen insan gücü ile yapılmasının hatalara yol açacağı ve insan hatası faktörünün çok kaliteli ince film üretimine engel teşkil edeceği anlaşıldı. Üretilen bu özgün cihaz ile insan hatası faktörünü ortadan kaldırılarak zaman kaybı olmadan çok kaliteli ince filmler elde edilebilmesi amaçlandı. Ayrıca, üretilen bu otomatik cihazın kontrolünü sağlayan mikro denetleyici ailesinden en yaygın olarak kullanılan Programlanabilir Mantıksal Denetleyici (PLC) 'de ele alınarak avantajlarından ve kullanım alanlarından bahsedilerek neden projemizde hayat bulduğu üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, Successive Ionic Layer Adsorption and Reaction method (SILAR) was studied and SILAR machine, which makes this method automatic, was carried out. Parameters affecting the SILAR method, solution concentration, solution pH, solution temperature, number of cycles and waiting period timing were examined separately. Waiting period parameter one of these parameters was especially focused on and positive effects of SILAR machine on this waiting period parameter were explained. In this study, it was explained that although the SILAR method was very easy method, it can cause some mistakes if this method is applied entirely by human power. It was understood that the human error factor would constitute an obstacle to the production of high quality thin films. With this original machine, it was aimed to obtain high quality thin films without time loss and human error factors. Programmable Logic Controller (PLC), the most widely used in control of automated devices and used in the control of this SILAR machine, was also searched in this thesis. It's advantages, areas of use and why it took place in this SILAR machine topics were explained entirely.