Kablosuz yerel alan ağlarında nesnelerin interneti için düşük güç tüketimli ve güvenli bir arabirim geliştirme uygulaması
Development of a secure interface with low energy for internet of things in wireless local area network
- Tez No: 498513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kablosuz ağların sunduğu imkânlar genişlerken, bugün artık internette yeni bir boyuta ulaşılmıştır. Nesnelerin İnterneti (IoT), şeyleri/nesneleri birbirine bağlamak için interneti omurga olarak kullanan yeni bir mimaridir. Nesnelerin interneti ile nesneler; algılayıcılar, kontrolcüler ve mikro denetleyicilerle donatıldığında hissetme, kontrol etme ve düşünme özellikleri elde etmeye başlar, kendileri hakkında bilgi paylaşımına izin verirler. Başka şeyler/nesneler tarafından toplanan bilgilere erişebilirler. Bu çalışmada kablosuz yerel alan ağlarında düşük güç tüketimli ve güvenli bir arabirim geliştirilecektir. Kontrol noktası olarak, bir nesneden veri elde etme ve nesneyi kontrol etme özellikleri uygulanacaktır. Bu çalışma, noktaların düşük güç tüketimli olması ve güvenli erişim sağlanması hususlarında literatüre katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
A new dimension has been reached on the internet as a result of expanding the possibilities of wireless networks today. The Internet of Objects (IoT) is a new architecture that uses the internet as a backbone to connect things/objects together. Through objects of internet, when equipped with sensors, controllers and micro-controllers, they begin to acquire the ability to feel, control, and think, allowing them to share information about themselves. They can access information collected by other things/objects. In this study, a low-power and secure interface will be developed on wireless local area networks. As a control point, the features of acquiring data from an object and controlling the object will be applied. This study will contribute to the literature in terms of low power consumption and secure access.