Ağız patojenlerine karşı farklı bitkilerin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of biological activities of different plants against mouth pathogens
  1. Tez No: 498514
  2. Yazar: MAHABBAT MAMMADKHANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ağız sağlığı, genel sağlık ve yaşam kalitesi için çok önemlidir. Oral hastalıklar insan vücudunun sınırlı bir alanında görülmesine rağmen, sonuçları bütün vücudu etkilemektedir. Günümüzde alternatif korunma ve tedavi seçenekleri ile ağız hastalıkları için güvenilir ürünlerin geliştirilmesi Dünya çapında zorunlu hale gelmiştir. Özellikle gelişmiş ülkelerde antibiyotiklere ve kemoterapötiklere karşı direnç geliştiren bakteriler, insanları farklı tedavi seçeneklerini düşünmeye itmektedir. Bu çalışmada, oral floradan izole edilmiş bakterilere karşı 5 farklı bitkinin biyolojik aktiviteleri incelenmiştir. Mentha piperita en yüksek antibakteriyel aktiviteye sahiptir ve S. epidermidis MBKK7' e karşı bu aktivite 30 mm olarak bulunmuştur. Lycium barbarum' un özütleri antibakteriyel aktiviteye sahip değildir. Salvadora persica' nın özütleri oral patojenlere karşı düşük aktivite göstermiştir. Oysaki, Syzygium aromaticum özütlerinin aktivitesi 20 mm olarak saptanmıştır. Alpina officinarum orta derecede aktiviteye sahiptir. En düşük minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) S. aromaticum için 1625 µg/ml'dir. Bununla birlikte, en düşük minimum bakterisidal konsantrasyonu (MBK) S. aromaticum için 3250 µg/ml'dir. En yüksek antioksidan aktivite %85 ile Lycium barbarum' da bulunmuştur. En yüksek antibiyofilm aktivitesi M. piperita' dan S. aureus MBKK5' e karşı %40,8 olarak saptanmıştır. M. piperita %33 inhibisyon oranı ile Salmonella Typhimurium TA100'e karşı orta derecede antimutajenik aktivite göstermiştir. Çalışmada kullanılan bitkilerin biyolojik aktivitelere sahip olduğu saptanmıştır. Daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Oral health is very important for general health and quality of life. Although oral diseases are seen in a limited area of the human body, the results affect the whole body. Nowadays, the development of alternative products for oral diseases with alternative prevention and treatment options has become mandatory worldwide. Bacteria that have developed resistance to antibiotics and chemotherapeutics, particularly in developed countries, are pushing people to consider different treatment options. In this study, biological activities of 5 different plants against bacteria isolated from oral flora were investigated. Mentha piperita has highest antibacterial activity and this activity against S. epidermidis MBKK7 was found as 30 mm. The extracts of Lycium barbarum have not antibacterial activity. The extracts of Salvadora persica showed low activity against oral pathogens. Whereas, the activity of Syzygium aromaticum extracts was determined as 20 mm. Alpina officinarum have moderate activity. The lowest minimum inhibitory concentration (MIC) is 1625 μg/ml for S. aromaticum. However, the lowest minimum bactericidal concentration (MBC) for S. aromaticum is 3250 μg/ml. The highest antioxidant activity was found in Lycium barbarum as 85%. The highest antibiofilm activity was detected in M. piperita against S. aureus MBKK5 as 40.8 %. M. piperita showed moderate antimutagenic activity against Salmonella Typhimurium TA100 with a 33% inhibition rate. It was determined that the plants used in the study had biological activities. There is a need for further investigations.