Yapay sinir ağlarında en iyi mimari seçimi için kullanılan kriterlerin incelenmesi
Investigation of criteria for the best architecture selection of artificial neural networks
- Tez No: 498523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yapay sinir ağları zaman serisi analizi için kullanıldığında mimari seçimi işlemi, en iyi öngörüleri üretecek yapay sinir ağları modelinin belirlenmesidir. Modelin ürettiği öngörü değerleriyle sinir ağının hedef değerleri olan gerçek gözlemler arasındaki hatayı minimum yapan mimari, en iyi öngörüyü dolayısıyla en uygun modeli temsil etmektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için literatürde birçok kriter kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra, bu kriterlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve ağırlıklı kriterler olarak adlandırılan çeşitli kriterler de mevcuttur. Bu tez çalışmasında, literatürdeki mevcut kriterler incelenmekte, performansları karşılaştırılmakta ve gerçek verilere uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Performans karşılaştırmaları için 3 farklı döviz paritesini içeren zaman serisiyle birlikte farklı özelliklere sahip 4 zaman serisi simüle edilmiş ayrıca literatürde bilinen 3 farklı gerçek hayat verisi kullanılmıştır. Yapay sinir ağları modellemesinin en önemli adımlardan biri olan en iyi mimarinin seçilmesine ilişkin literatürdeki yaklaşımların böyle bir çalışmada bir arada karşılaştırmalı olarak incelenmesinin, farklı bilim alanlarında çalışan araştırmacıların ilgisini çekeceği ve modelleme uygulamalarında yararlı bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The architecture selection in artificial neural networks means that the neural network model to be used for prediction in the time series is the model that will give the most apropriate results. The architecture that minimizes the error between the target values of the neural network which are the real observations and the predicted values generated by the model represents the best forecasts namely the most apropriate model. There are many criteria that are used in the literature to accomplish this process. In addition to these, there are various criteria which are created by combining these criteria and called as weighted criteria. In this thesis study, the existing criteria in the literature are examined, their performances are compared by applying to both simulated and real world data sets. For performance comparisons, 3 different exchange rates time series, 4 simulated time series with different features and 3 well known real world data sets are obtained. As a comparative study on the selection of the best architecture which is on of the most important steps in the modelling of aritificial neural networks. It is hoped that it will be a useful and attracting resource for researchers working on modelling data in different fields of science.