Digital kullanan kalp hastalarının ilaç kullanımına ilişkin bilgilerinin saptanması
  1. Tez No: 49856
  2. Yazar: SEVİM KALKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ÇAKIRCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
4.3. ÖZET Bu araştırma, Selçuk Ünivesitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eği tim Hastanesi Kardiyoloji servisinde yatan digital kullanan kalp has talarının ilaç ve kullanımına ilişkin bilgilerini saptamak amacıyla ta nımlayıcı olarak planlanmıştır. Veri toplama aracı olarak, ekte verilen anket formu kullanılmıştır. Anket formu, digital kullanan 100 hasta ile teke tek görüşülerek araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Elde edilen verileri değerlendirmede yüzdelik -ve Ki-kare (chi- Square) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda digital kullanan hastaların tedavileri, digitalin etkisinin ne olduğu, yan etkileri, ilaç eksik veya fazla dozda alındığında ne gibi sonuçlara neden olacağı, intoksikasyon belirtileri, intoksikasyori gelişmesine neden olabilen ilaç ve hastalıkları, ila cın etkisinin ne kadar sürede başladığını bilmediği, ilacı almadan önce nabız kontrolünü yapmadığı, düzenli olarak kan digital seviyesini ölç türmediği ve bunların gerekliliğini bilmediği saptanmıştır. Bu sonuçlara dayanarak öncelikle digital kullanan hastaların bilgi gereksmimlerine göre planlı ve yeterli bir şekilde eğitilmeleri, eğitimin hemşire tarafından da yapılması ve pekiştirilmesi, ilaçlarını ka- rıştırmadan kolayca alabilmeleri için uygun semboller geliştirilmesi, yaşlı ve kronik kalp hastalarının hastalıkları ve kullandıkları digital ilacından dolayı yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was performed on digital using cardiac patients at the Research and Education Hospital Cardiology Service, Medical Faculty of Selçuk University. The study was planned as to be a descrip time fine. In order to find out the knowledge of digital using cardiac patients re garding the medicine and its usage. The enclosed questionnaire form was used as the data collection tool. This form was filled up by the researcher cairying out a face to face interview with digital using too patients separately. For statistical analysis of the data collected percentage and chi- square tests were used. Upon evaluating the data the following results were found out: - Digital using patients did not know. the treatment. the effects and side effects of digital. the effects of high and low dasages. the indication of intoxication. the medicines and deseases that might lead to development of in toxication.. the period of time within which the medicine starts affecting - Patients did not check their pulses prior to taking the medicine. - Patinets neither did get the digital level in their bljood checked re gularly nor did realize its necessity.