İçme suyundaki patojenik mikroorganizmaların (bakteri ve protozoonlar) konvansiyonel yöntemler ile identifikasyonu
The use of conventional methods in identification of pathogenic microorganisms (bacteria and protozoons) in drinking water
  1. Tez No: 498575
  2. Yazar: OUSMAN BAJINKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BAHRİYE UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Batı Afrika'nın Gambiya kentinde bulunan köylerin su fıçılarından alınan içme suyu örneklerinin mikrobiyal yükünü saptamaya odaklanmıştır. Dolayısıyla içme suyundaki hastalıklara neden olan patojen mikroorganizmaları ve hastalıkları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. İzin alınarak, 20 farklı istasyondan en aseptik şartlarda 20 su örneği toplanmış ve 30 dakika içinde laboratuara getirilmiştir. Aralarından bazıları kimyasal olarak analiz edilmiştir ve hepsi parazit sayımına tabi tutulmuş ve konsantre bir hacim sağlamak için sentrifükasyonun ardından kültüre alınmıştır. Kimyasal parametrelerde, EPA standartlarına göre çok farklılık saptanmamıştır. Pek çok numunede bilinen organizmalar tanımlanmamasına rağmen, örneklerden birinde Entameoba histolytica ve Giardia benzeri organizmanın kisti belirlenmiştir. Hemen hemen tüm örneklerde MacConkey agara ekilen koloniler nadiren Eosin methylene blue (EMB) agarında koloni şeklinde büyüme göstermiştir. Seçici ortamdaki saf kültürler doğrulayıcı testlerden geçerek, API testi ile içme suyundaki Enterobacter aerogenes, Enterobacter cloacae ve Citrobacter freundii'yi onaylamıştır. Bu çalışma, musluk suyunun temiz ve güvenli olduğunu gösterirken, su fıçılarından alınan içme suyunun, gastroenterit veya bulaşıcı ishale neden olabilecek bazı patojen mikroplar içerdiğini ortaya koymuştur. Depolama tesisleri, klor içeren bileşiklerle sık sık dezenfekte edilmelidir veya su fıçıları temiz olanlarla değiştirilmelidir
Özet (Çeviri)
This study focuses on conventional approaches while considering indicator organisms for the contamination of drinking water drawn from the jar in one of the villages found in the Gambia, West Africa. The study intends to rule in pathogenic microorganisms when present in water would cause contamination and hence disease to the inhabitants. 20 samples were collected and brought to the laboratory within 30 minutes. Chlorine, Nitrate, Nitrite, Alkalinity, Lead, Hardness, copper, iron, and pesticides were analyzed and all samples were subjected to parasite counting and cultured after centrifuging to enable a concentrated volume. The chemical parameters were not very deviating from Environmental Protecting Agency (EPA) standards. Almost all the samples showed growth on MacConkey plates but rare growth was seen on EMB agar. The pure cultures were subcultured on selective media and confirmatory tests such as oxidase and the API were used to confirm the pathogens. Entamoeba histolytica and Giardia like organism were isolated, also ameaba cysts and unidentified organisms were seen. Enterobacter aerogenes, Enterobacter cloacae and Citrobacter freundii were some of the pathogens isolated from the drinking water. The study concluded that, while the tap water was cleaner and safer, the drinking water from jars contain some pathogenic microbes that can cause gastroenteritis or infectious diarrhoea. The storage facilities need to be either replaced with a different and clean container or the jars be frequently disinfected with chlorine-containing compounds.